ΚΡΗΤΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα αποτελέσματα της Κυριακής (21/11) και οι βαθμολογίες στους ομίλους της Α2 & Β ΕΠΣΗ

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για την Τύλισο, «διπλό» με φοβερό Καλομοίρη για Αετό Ανωγείων.

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε το Λίντο μετά την νίκη με ανατροπή (2-3) στην έδρα των Κουνάβων. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 29ο λεπτό, με τον Τσαγκαράκη να ισοφαρίζει για το Λίντο ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 53ο λεπτό με τον Ψαλιδάκη να βάζει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Μαθιουδάκης στο 73΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ο Χανιωτάκης στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Γιούχτας 2010 στην έδρα των Γουβών επικρατώντας με 0-2! Τα γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν οι Βαγγέλης και Μηναδάκης στο 27ο και στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σημαντική νίκη που τον διατηρεί στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα πήρε ο Μοχός επικρατώντας με 4-2 εντός έδρας επί των Νέων Εργοτέλη. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Μεχντί (30΄), Τσεκρέζι (63΄) και Νταουσιάνης (55΄, 88΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους δίχτυα βρήκαν οι Καλαϊτζάκης Δ. (34΄) και Ντίσα (50΄).

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Η Αγία Βαρβάρα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 1-2 στην έδρα του ΟΦΑΜ. Με αυτήν τη νίκη οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν – προσωρινά- στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ήταν μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Μαρή, ενώ στο 77΄ ο Σόρρας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2 για την ομάδα του. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 1-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σφακιανάκη στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σημαντική εντός έδρας νίκη πανηγύρισε σήμερα ο Ρούβας επικρατώντας με 5-2 του Ασημίου. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Μιχελουδάκης ο οποίος σημείωσε «χατ-τρικ», ενώ οι Κοσμαδάκης και Πρίφτης πέτυχαν τα άλλα δύο γκολ για τους γηπεδούχους. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν προσωρινά σε 4-2 με  τον Στεφανάκη να βρίσκει δίχτυα στο 60΄ και στο 65΄ αντίστοιχα.

Εμφατικό «διπλό» στην έδρα του ΑΟ Καμινίων με 1-6 πανηγύρισε ο Αετός Ανωγείων. Η ομάδα από τα Ανώγεια πέτυχε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα, σε μια πολύ δύσκολη έδρα και απέναντι σε μια ομάδα που έχει μέχρι τώρα πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα. Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Καλομοίρης που με τα δικά του πέντε, εκ των έξι συνολικά, γκολ ήρθε η εντυπωσιακή νίκη για τον Αετό Ανωγείων.

Φοβερό ματς πραγματοποιήθηκε στην Τύλισο εκεί όπου η ομώνυμη ομάδα έκανε εκπληκτική ανατροπή επικρατώντας με 3-2 του Φαιστού. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει αρχικά «αέρα» δύο τερμάτων με τον Λυδάκη να σκοράρει στο 33΄ και στο 44΄, αλλά ο Κεφάκης στο 60΄ και ο Μανιουδής στο 63΄ και 64΄ ολοκλήρωσαν μια σπουδαία ανατροπή για τους γηπεδούχους! Ένα… τρελό τετράλεπτο ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους ώστε να πάρουν τη νίκη με εντυπωσιακό τρόπο.

Στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ, ο Άγιος Δημήτριος πήρε εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Παλιανής, με την οποία ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το πρώτο ημίχρονο το αγώνα έληξε ισόπαλο 1-1 με τον Άγιο Δημήτριο να παίρνει αρχικά το προβάδισμα με τον Μιχελακάκης, αλλά η Παλιανή έφερε το ματς στα ίσα με τον Ποτηράκη. Στην επανάληψη η Παλιανή έμεινε με παίκτη λιγότερο με τον Τζερεμάκη να αποβάλλεται. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο τέλος με δύο γκολ του Σωτήρχου στο 87ο και στο 92ο λεπτό της αναμέτρησης αντίστοιχα.

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Γαρίπα και Ηρακλής Νιπιδιτού μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας μετά το τελικό 1-1! Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα στο σκορ από πολύ νωρίς, μόλις στο 4΄, με τον Μαυρογιάννης. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο όταν στο 22΄ ο Ινιωτάκης ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Στο πιο ευρύ σκορ της ημέρας, ο Ερμής Ατσαλένιου επικράτησε εκτός έδρας με 4-7 επί του Τηγανίτη σε ένα φοβερό ματς για όσους το παρακολούθησαν από κοντά! Αρχικά ήταν οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν με 0-3 με τα γκολ των Καλλέργη (δύο) και Μαυρογιαννάκη, για να έρθει ο Ζαϊμάκης να μειώσει σε 1-2 για τους γηπεδούχους. Δύο γκολ του Κωσταντακόπουλου στο 40΄ και 42΄ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 1-5, αλλά στη συνέχεια Καβρός, Βαϊραμάκης και Καλούδης μείωσαν σε 4-6. Το τελικό 4-7 διαμόρφωσε ο Μουντράκης στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης.

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Εντυπωσιακό ματς, με πολλά γκολ αλλά δίχως νικητή στα Καλέσα με τους Μαραθώνα και Θέρισσο να μένουν ισόπαλοι 3-3! Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι μόλις στο 10΄ με τον Βραχασοτάκη, για να έρθει ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του 45λέπτου ο Ζγκούρι και να ισοφαρίσει σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο ημίχρονο η Θέρισσος έκανε την ανατροπή (1-2) με τον Μητάρα στο 48΄, αλλά επτά λεπτά αργότερα ο Ρουμπάκης ισοφάρισε για τον Μαραθώνα. Η θέρισσος πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 65ο λεπτό με τον Κάλλας να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-3, με το τελικό 3-3 να διαμορφώνεται στο 74΄ από τον Σερλιδάκη.

Η Ροδιά συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στον δεύτερο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ πανηγυρίζοντας σήμερα μία ακόμα νίκη, αυτήν τη φορά επί του Ραύκου με 4-1! Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Φραγκουλάκης (αυτογκόλ), Μαυραγάκης (σκόραρε δις) και ο Ανδρουλάκης, ενώ για τους φιλοξενούμενους δίχτυα βρήκε ο Τσαμπουράκης. Με αυτήν τη νίκη οι γηπεδούχοι παρέμειναν αήττητοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε ο Κόρακας μετά τη σημερινή εκτός έδρας νίκη με 1-4 επί της Γόρτυς. Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Φισέκου ο οποίος σημείωσε «χατ-τρικ», ενώ στον πίνακα τον σκόρερ του έκανε… παρέα ο Τσακιράκης. Για τους γηπεδούχους είχε μειώσει προσωρινά σε 1-3 ο Μηναδάκης με πέναλτι.

Σημαντική νίκη με ανατροπή πανηγύρισαν σήμερα και οι Νέοι Αλμυρου επικρατώντας με 2-1 εντός έδρας των Καναριών. Ο Κτιστάκης μόλις στο 10΄ είχε δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, για να έρθουν οι Δάλλας και Κοκολογιαννάκης στο 19΄ και στο 34΄ αντίστοιχα και να διαμορφώσουν το τελικό 2-1.

Στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε ο Ζαρός μετά τη δύσκολη εκτός έδρας νίκη με 0-1 επί των Δαφνών. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Αλμπαντάκης Β. στο 60ο λεπτό.

Νέοι Μοιρών – Άλογο Μαλεβιζίου 30΄49΄(πεν.)Πατεράκης, 64΄Νικηφόρορος Σπουδαίο «διπλό» με 0-3 για το Άλογο Μαλεβιζίου στην έδρα των Νέων Μοιρών, νίκη με την οποία το Άλογο προσπερνάει τον σημερινό του αντίπαλο στον βαθμολογικό πίνακα.