Τα αποτελέσματα της Κυριακής (5/12) και η βαθμολογία στους ομίλους της Α2 & Β ΕΠΣΗ!

Συνωστισμός στην κορυφή του 2ου ομίλου της Β ΕΠΣΗ – Κορυφή για τον Ποσειδώνα στον 1ο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Επιστροφή στις νίκες για τον Γιούχτα 2010 που πέρασε νικηφόρα με 1-3 από το Αστρίτσι και την έδρα του Πηγάσου για την 9η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, καταφέρνοντας να πάρουν το προβάδισμα στο 10΄ με τον Μηναδάκη. Στο 51΄ ο Γριβάκης έκανε το 0-2, ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Σωμαράκης μείωσε σε 1-2 για τον Πήγασο. Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε στο 85ο λεπτό με τον Φραγκουλάκη να ευστοχεί από τα ένδεκα βήματα και να «σφραγίζει» τη νίκη για την ομάδα του.

Οι Γούβες πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 των Κουνάβων που παραμένουν χωρίς βαθμούς μέχρι τώρα στην κατηγορία. Τα γκολ νίκης για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Ζαμπετάκης και Νερατζάκης στο 35ο και στο 70ο λεπτό αντίστοιχα, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Μοχός επικράτησε με εμφατικό τρόπο των Νέων Ηροδότου με τους Ποντίκαλη, Αμοιρόπουλος, Σούρσο και Ρουσοχατζάκη να διαμορφώνουν το τελικό 5-0 για τους γηπεδούχους! Με αυτήν τη νίκη ο Μοχός ανέβηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας μαζέψει 19 βαθμούς.

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Αν και αγχώθηκε στο τέλος, η Ομόνοια Καλλιθέας έδωσε συνέχεια στο αήττητό σερί της επικρατώντας με 3-2 του ΠΟΗ, με τον Πουλακάκης να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους σημειώνοντας δύο γκολ. Πιο συγκεκριμένα, στο 30΄ ο Πουλακάκης άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0, ενώ δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο ο Δασκαλάκης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Στην επανάληψη και στο 63΄ ο Στειακάκης με πέναλτι μείωσε σε 2-1, αλλά ήταν ξανά ο Πουλακάκης που στο 68΄ έκανε το 3-1 για τους γηπεδούχους. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ξανά ο Στειακάκης με δεύτερη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Εντυπωσιακή ήταν η αναμέτρηση μεταξύ Γαρίπας και Μαρτινέγκο με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-2 χάρη στα γκολ των Μαυρογιάννη (2 γκολ) και Φώτη, ενώ για τους φιλοξενούμενους είχαν βρει δίχτυα ο Χότζα στο 12΄ και ο Ψυχάκης στο 58΄.

Στις απογευματινές αναμετρήσεις ο Τηγανίτης επικράτησε με ανατροπή (3-1) εντός έδρας κόντρα στην ΑΕ Κρητών. Το σκορ για τους φιλοξενούμενος άνοιξε στο 38΄ ο Ξένος, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι Σπέγκας, Χιώτης και Σπανάκης διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 για τον Τηγανίτη. Ενώ στον άλλο αγώνα ο Δίας πανηγύρισε μία εύκολη νίκη με 3-0 απέναντι στους Νέους Μοιρών, με την οποία ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αποστολάκης, Τσιριντάνης και Κεγιαδάκης οι σκόρερς της μεγάλης νίκης για τον Δία.

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Συναρπαστική αναμέτρηση δίχως νικητή με την Ροδιά και την Θέρισσο να μένουν ισόπαλες 2-2 στην έδρα της πρώτης, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να βρεθούν μόνοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 26΄ με τον Χιώτη, αλλά η ισοφάριση ήρθε γρήγορα, στο 35΄, με τον Σταματάκη. Στο 55΄ η Θέρισσος πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Σγούρι να κάνει το 1-2, ενώ το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Μιχαλάκης στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επίδειξη δύναμης για τις Δαφνές στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στους Νέους Μοιρών, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με το ευρύ 6-3! Μεγάλος πρωταγωνιστής για τις Δαφνές ήταν ο Πατεράκης ο οποίος σημείωσε «καρέ» τερμάτων, με τον Καρτσώνη να πετυχαίνει τα άλλα δύο τέρματα των γηπεδούχων. Για τους φιλοξενούμενους δίχτυα βρήκαν οι Ζεάκης, Σκαπέρδας (πέναλτι) και Χρισοδουλάκης.

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πανηγύρισε η Γόρτυς στην επικρατώντας με 2-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στο Άλογο Μαλεβιζίου για την 6η αγωνιστική του δευτέρου ομίλους της Β ΕΠΣΗ. Όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν αρχικά το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πατεράκη Μ., αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γόρτυς κατάφερε να γυρίσει… τούμπα το ματς με τους Κυριακάκη και Κυριακή να βρίσκουν δίχτυα για να δίνουν τους τρεις βαθμούς στην ομάδα τους.

Σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Κόρακας επικρατώντας με 0-2 στην έδρα του Ραύκου για την 6η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Β ΕΠΣΗ. Σε μια αρκετά σκληρή αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους ώστε να ανοίξουν το σκορ, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη με δύο γκολ των Δαριβιανάκη και Τζωρτζάκη στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.