EURO

Tα «Λιοντάρια» στον πρώτο τελικό Euro της ιστορίας τους!

Η Αγγλία επικράτησε στην παράταση 2-1 επί της Δανίας και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στον τελικό του θεσμού.

Στο δεύτερο ημιτελικό του «Γουέμπλεϊ» η τυπικά και ουσιαστικά γηπεδούχος Αγγλία αντιμετώπισε την ευχάριστη έκπληξη του Euro, Δανία, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν μια θέση στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Η Αγγλία είχε επικρατήσει μόλις μία φορά, 3-0 στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2002, στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις της με αντίπαλο τη Δανία (3 ισοπαλίες, 2 ήττες). Αυτή ήταν η τρίτη συνάντηση των δύο χωρών σε Euro και Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι προηγούμενες δύο συναντήσεις τους ήταν το 3-0 των Άγγλων το 2002 και η «λευκή ισοπαλία» των δύο ομάδων στους ομίλους του Euro 1992, διοργάνωση που εντέλει κατέκτησε η Δανία. Όλες οι επτά αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στο «Γουέμπλεϊ» είχαν ως τελικό σκορ 1-0, με την Αγγλία να επικρατεί σε πέντε περιπτώσεις έναντι μόλις δύο των Δανών.

Η Αγγλία ήταν εκείνη που κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 στην παράταση του αγώνα παίρνοντας την πολυπόθητη πρόκριση στον τελικό του Euro 2020. Τα γκολ στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης σημείωσαν ο Ντάμσγκαρντ στο 30΄ για τους Δανούς, ενώ ο Κγιάερ με αυτογκόλ ισοφάρισε για τους Άγγλους σε 1-1 στο 39΄. Το καθοριστικό γκολ της παράτασης πέτυχε ο Κέιν στο 104΄ δίνοντας την πολυπόθητη πρόκριση στα «Λιοντάρια» που θα αγωνιστούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε τελικό Euro.

Η Αγγλία ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυναμικά στο ματς έχοντας την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα ήταν για την Αγγλία στο 12΄ με τον Στέρλινγκ να συγκλίνει από το αριστερά αλλά το σουτ του δεν ανησύχησε τον Σμάιχελ ο οποίος μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Στο 15΄ η Δανία ισοφάρισε τις ευκαιρίες με το συρτό σουτ του Ντάμσγκαρντ να καταλήγει στην αγκαλιά του Πίκφορντ. Νέα ευκαιρία από πλευράς Δανίας με τον Ντάμσγκαρντ να σουτάρει από πλάγια αλλά να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πίκφορντ. Στο 30΄ η Δανία κέρδισε φάουλ σε ευνοϊκή θέση με τον Ντάμσγκαρντ να πραγματοποιεί ένα εκπληκτικό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Πίκφορντ για το 0-1 των Δανών! Η Αγγλία είχε τεράστια ευκαιρία στο 38΄ με τον Στέρλινγκ να βρίσκεται σε απόσταση βολής και τον Σμάιχελ να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση κρατώντας το 0-1 για την ομάδα του. Ένα λεπτό αργότερα η Αγγλία ισοφάρισε σε 1-1 σε μια παρόμοια φάση με τον Κγιάερ αυτήν τη φορά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθεια του να προλάβει τον Στέρλινγκ στο πίσω δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δανία ήταν εκείνη που κυκλοφορούσε πιο ορθολογικά τη μπάλα πιέζοντας ψηλά τους Άγγλους, δίχως όμως να καταφέρει κάτι ουσιαστικό. Παρά το καλό ξεκίνημα των Δανών στο δεύτερο μέρος, η Αγγλία ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη με τον Μαγκουάιρ να παίρνει την κεφαλιά και τον Σμάιχελ να εκτινάσσεται στη δεξιά του γωνία και να κρατάει το 1-1. Στο 59΄ ήταν η σειρά της Δανίας να απειλήσει με τον Ντόλμπεργκ να κάνει το σουτ και τον Πίκφορντ να μην έχει κανένα πρόβλημα να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 73΄ η Αγγλία είχε νέα σημαντική στιγμή από την επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Μάουντ με τον Σμάιχελ να παρεμβαίνει και να παραχωρεί το κόρνερ. Μονόλογος των «Λιονταριών» στο δεύτερο ημίχρονο με τους Δανούς να βρίσκονται συνεχώς σε κατάσταση άμυνας. Με τους Δανούς να είναι ακίνδυνοι και τους Άγγλους να στερούνται φαντασίας επιθετικά, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Αγγλία συνέχισε να πιέζει την αντίπαλο της στην παράταση του αγώνα με τον Κέιν να απειλεί εκ νέου στο 94΄ αλλά ο Σμάιχελ έπεσε και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Νέα ευκαιρία για τα «Λιοντάρια» στο 98΄ με τον Σμάιχελ να βρίσκεται ξανά σε ετοιμότητα και να αποκρούει με τις γροθιές το δυνατό σουτ του Γκρίλις. Στο 104΄ ο Στέρλινγκ έκανε την επέλαση από τα δεξιά με τον Μέλε να τον ανατρέπει εντός περιοχής και τον Μάκελι να δείχνει ακαριαία την άσπρη βούλα. Ο Κέιν νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον Σμάιχελ με τη μπάλα στη συνέχεια να στρώνεται στον επιθετικό της Τότεναμ διαμορφώνοντας εύκολα το 2-1 για την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ. Στα επόμενα λεπτά της παράτασης οι ρόλοι άλλαξαν με την Αγγλία να υπερασπίζεται το υπέρ της σκορ και τη Δανία να βγαίνει μπροστά προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Η Δανία είχε σημαντική ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 114΄ με τον Πίκφορντ να αποκρούει σε κόρνερ το αρκετά καλό σουτ του Μπρέιθγουεϊτ.

Ενδεκάδες:

Αγγλία(Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο, Ράις(Χέντερσον 95΄), Φίλιπς, Σάκα(Γκρίλις 69΄)Τρίπιερ 106΄), Μάουντ(Φόντεν 95΄), Στέρλινγκ, Κέιν

Δανία(Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Στρίγκερ(Βας 67΄), Κρίστενσεν(Άντερσεν 79΄), Κιάερ, Βέστεργκαρντ(Γουίντ 105΄), Μέλε, Ντιλέινι, Χόιμπιεργκ, Μπρέιθγουεϊτ, Ντάμσγκαρντ(Πόουλσεν 67΄), Ντόλμπεργκ(Νόργκαρντ 68΄)