CONFERENCE LEAGUE

Θριαμβευτική πρόκριση με τεσσάρα επί της Κοπεγχάγης για την Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν επικράτησε 4-0 κόντρα στην Κοπεγχάγη και πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Conference League. Πρόκριση πανηγύρισαν και οι Λέστερ, Μαρσέιγ.

Πάρτι έκαναν στην Δανία οι Ολλανδοί, καθώς η Αϊντχόφεν επικράτησε με 4-0 κόντρα στην Κοπεγχάγη και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Europa Conference League με φοβερό τον Ζαχάβι που πέτυχε δύο γκολ.

Το σκορ για τους Ολλανδούς άνοιξε ο Ισραηλινός στο 10ο λεπτό με ένα εντυπωσιακό πλασέ μετά από την ασίστ που πήρε από τον Μάριο Γκέτσε, για να έρθει το 38ο λεπτό όπου ο Γερμανός έκανε το 2-0 από πολύ κοντινή απόσταση.

Στο 79ο λεπτό έκανε το 3-0 με τον τερματοφύλακα της Κοπεγχάγης να μην μπορεί να αντιδράσει. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Νόνι Μαντουέκε με ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή στο 91’.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Μαρσέιγ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Βασιλεία με τον Εντόι στο 68’, ενώ η Μαρσέιγ στο πρώτο ημίχρονο είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με πέναλτι στο 35’ που αστόχησε ο Αρίτ. Ωστόσο με τα γκολ των Ουντέρ και Ρονζιέ η Γάλλοι έκαναν την ανατροπή και πήραν την πρόκριση για τους «8» του Conference League.

Από την άλλη η Λέστερ μπορεί να γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ρεν, ωστόσο κατάφερε να πάρει αυτή την πρόκριση. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν Μπουριζό και Τετ στο 8ο και στο 76ο λεπτό αντίστοιχα. Νωρίτερα η Λέστερ είχε ισοφαρίσει με τον Φοφανά στο 51’.