BCL

Το Περιστέρι bwin πήρε σπουδαία νίκη (92-88) κόντρα στη Ντιζόν

Ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε τη σειρά στη Γαλλία, εκεί όπου θα διεκδίκησε την πρόκριση στους «16» του BCL!

Μπορεί η Ντιζόν να τα έδωσε όλα για να κλειδώσει την πρόκριση στους «16» του BCL, όμως το ψυχωμένο Περιστέρι bwin του Βασίλη Σπανούλη έβγαλε αντίδραση, πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη (92-88) στην παράταση, ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε τη σειρά στη Γαλλία!

Οι γηπεδούχοι έφτασαν να έχουν το προβάδισμα με +4 λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν. Μάλιστα, έχασαν και στο τρίποντο στο φινάλε, με το ματς να οδηγείτε με αυτό τον τρόπο στην παράταση. Εκεί όμως η ελληνική ομάδα έδειξε από τι μέταλλο είναι φτιαγμένη!

Ο Σιλβέν ήταν πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι bwin (19π.), με τους Ντένμον, Αγραβάνη και Μπίλαν να έχουν όλοι από 16 πόντους. Από την άλλη πλευρά, διακρίθηκαν οι Ντουκοτέ και ΜακΝτάφι, με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Η Ντιζόν μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και από νωρίς κατάφερε να σοκάρει το Περιστέρι bwin με το προβάδισμα που πήρε στο πρώτο δεκάλεπτο (12-20) και έμοιαζε να βάζει δύσκολα στην ομάδα του Σπανούλη. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στη συνέχεια και κατάφεραν να πάνε με διαφορά μόλις -3 (37-40) στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμα καλύτερο για τον ελληνικό σύλλογο, αφού με επιμέρους σκορ 27-19 και προφανώς ασταμάτητη επίθεση έφτασαν στο +5 (64-59). Οι Γάλλοι δεν είχα πει την τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 81-81. Μάλιστα, στην τελευταία επίθεση έχασαν και τρίποντο! Στην παράταση όμως το Περιστέρι bwin είχε μεγαλύτερη θέληση και έφτασε στη σπουδαία νίκη (92-88).