Tο Περιστέρι επικράτησε 85-79 του Λαυρίου

Το Λαύριο χωρίς νίκη έπειτα από επτά αγωνιστικές στην Basket League!

«Απέδρασε» από το Λαύριο και παρέμεινε ψηλά το Περιστέρι bwin!

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη απέκτησε μία διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και συντηρώντας την μέχρι το τέλος, επικράτησε 85-79, για το 5-2 στην Basket League. Από την άλλη, το σύνολο του Χρήστου Σερέλη παρέμεινε χωρίς νίκη (0-7).

Πέντε παίκτες του Περιστερίου bwin είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Μπίλαν να ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους και τους Κασελάκη και Μωραΐτη να προσθέτουν από 12π. ο καθένας.Για το Λαύριο, ξεχώρισε ο Κόουλ με 24 πόντους και 9 ασίστ.

Στο καλύτερο ξεκίνημα του Περιστερίου bwin απάντησε το Λαύριο. Μετά το +4 (6-10) της ομάδας του Σπανούλη, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 11-0 με Κόουλ και Γκρέι, για το δικό τους +7 (17-10), στο 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το σύνολο του Σερέλη είχε τον έλεγχο, διατηρώντας το +8 (26-18), με τον Ραντάνοφ να διαμορφώνει το 26-20 της πρώτης περιόδου.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το Λαύριο να είχε το προβάδισμα (33-31), μέχρι το 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το Περιστέρι bwin πήρε τον απόλυτο έλεγχο μέσα από την άμυνά του και με τα σουτ έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να ξεφύγει ακόμη και στο +9 (34-43) και τον Φλαγκ να κάνει το 36-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον ορεξάτο Αγραβάνη το Περιστέρι bwin πήγε στο +11 (39-50), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η ομάδα του Σπανούλη διατηρούσε τον έλεγχο και τη διψήφια διαφορά (52-62), μέχρι το 28’. Εκεί, το Λαύριο αντέδρασε και κατάφερε να ψαλλιδίσει τη διαφορά (57-64), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το τρίποντο του Ραντάνοφ να τους στέλνει ξανά στο +11 (62-73), στο 34’. Η αντίδραση του Λαυρίου ήρθε με Νικολαΐδη και Γκρέι για το -6 (69-75), με τον Μωραΐτη να στέλνει τη διαφορά ξανά στο +10 (69-79), στο 38’. Οι παίκτες του Σερέλη έκαναν την ύστατη προσπάθεια για την επιστροφή, αλλά το Περιστέρι bwin πήρε τη νίκη με το τελικό 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 36-43, 57-64, 79-85

Λαύριο-Περιστέρι bwin 79-85