Συνδεθείτε μαζί μας

GRAND SLAM

Το πρόγραμμα στο Australian Open

Με Σάκκαρη να ανοίγει την ημέρα και τον Τσιτσιπά να την κλείνει

Στον αγώνα που θα ανοίξει το πρόγραμμα της Margaret Court Arena, η Μαρία Σάκκαρη θα αναμετρηθεί με την Diana Shnaider, στις 02:00 τα ξημερώματα ώρα Ελλάδας.

Θα είναι η πρώτη συνάντηση της κορυφαίας Ελληνίδας τενίστριας όλων των εποχών με την ταλαντούχα Ρωσίδα παίκτρια, που είναι μόλις 18 ετών και ξεκίνησε από τα προκριματικά την πορεία της, ενώ χθες πέτυχε την πρώτη της νίκη σε κυρίως ταμπλό Grand Slam διοργάνωσης.

Στον αγώνα που θα κλείσει το πρόγραμμα της Rod Laver Arena, γύρω στις 11:30 με 12:00 το μεσημέρι στην Ελλάδα, θα μπει στη μάχη του 2ου γύρου ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Rinky Hijikata, έναν από τους Αυστραλούς παίκτες που πήραν wild card από την Tennis Australia για το Grand Slam της Μελβούρνης.

Στη Rod Laver Arena θα παίξουν ακόμα οι Iga Swiatek, Jessica Pegula και Rafael Nadal, ενώ στη Margaret Court Arena θα αγωνιστούν οι Daniil Medvedev και Felix Auger-Aliassime. Μεταξύ άλλων αύριο θα παίξουν ακόμα οι Jannik Sinner και Frances Tiafoe, ενώ μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει και η αναμέτρηση της Coco Gauff με την Emma Raducanu. Πολύ πλούσιο θα είναι γενικά το πρόγραμμα, αφού εκκρεμούν αρκετοί αγώνες και από τον 1ο γύρο, που διακόπηκαν ή μεταφέρθηκαν από το πρόγραμμα της Τρίτης.

Οι αγώνες του Australian Open μεταδίδονται από τις συχνότητες του Eurosport και από το Eurosport Player

Το πρόγραμμα της Τετάρτης (18/01):

Rod Laver Arena (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00)
1) Iga Swiatek [1] v. Camila Osorio
2) Jessica Pegula [3] v. Aliaksandra Sasnovich

(όχι πριν τις 05:00)
3) Rafael Nadal [1] v. Mackenzie McDonald

(όχι πριν τις 10:00)
4) Emma Raducanu v. Coco Gauff [7]
5) Stefanos Tsitsipas [3] v. Rinky Hijikata

Margaret Court Arena (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00) 
1) Diana Shnaider [Q] v. Maria Sakkari [6]
2) Alex Molcan v. Felix Auger-Aliassime [6]
3) Madison Keys [10] v. Xinyu Wang

(όχι πριν τις 10:00)
4) John Millman v. Daniil Medvedev [7]
5) Karolina Muchova v. Danielle Collins [13]

John Cain Arena (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00)
1) Tomas Martin Etcheverry v. Jannik Sinner [15]
2) Anhelina Kalinina v. Petra Kvitova [15]
3) Juncheng Shang [Q] v. Frances Tiafoe [16]

(όχι πριν τις 08:00)
4) Karen Khachanov [18] v. Jason Kubler
5) Elena Rybakina [22] v. Kaja Juvan

Kia Arena (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00)
1) Carla Bucsa [Q] v. Bianca Andreescu
2) Thanasi Kokkinakis v. Fabio Fognini 6-1, 6-2, 4-2, 40-15
3) Daria Kasatkina [8] v. Varvara Gracheva
4) Olivia Gadecki v. Marta Kostyuk
5) Cameron Norrie [11] v. Constant Lestienne

1573 Arena (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00)
1) Barbora Krejcikova [20] v. Clara Burel
2) Aleksandar Vukic [Q] v. Brandon Holt [Q]
3) Taro Daniel v. Denis Shapovalov [20]
4) Nadia Podoroska v. Viktoria Azarenka [24]

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Περισσότερα για το GRAND SLAM