ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Υποβιβάστηκε ο Καραϊσκάκης, σώθηκαν Τρίκαλα και Δόξα Δράμας!

Φανταστικός ΟΦΙ «υπέταξε» τον Καραϊσκάκη επικρατώντας με 0-3!

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των «Play outs» ο Καραϊσκάκης ηττήθηκε εντός έδρας από τον ΟΦΙ με 0-3 και υποβιβάστηκε από τη Super League 2. Στα Τρίκαλα η τοπική ομάδα επικράτησε του Απόλλων Λάρισας με 3-1, ενώ η Δόξα Δράμας έφυγε με το «διπλό» από την Πάτρα νικώντας 1-2 την Παναχαϊκή!

Παρέσυρε τον Καραϊσκάκη στη Football League ο ΟΦΙ!

Ο Καραϊσκάκης στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον ΟΦΙ δεν είχε την τύχη στα χέρια του! Η νίκη δεν έφτανε στην ομάδα της Άρτας καθώς ήλπιζε και σε απώλεια βαθμών της Δόξα Δράμας ή των Τρικάλων για να παραμείνει στην κατηγορία. Ο Καραϊσκάκης ήταν κατώτερος των προσδοκιών στην πιο κρίσιμη αναμέτρηση της χρονιάς με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 0-3 από τον πολύ ανώτερο σήμερα ΟΦΙ και να τον ακολουθήσει στην Football League!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΟΦΙ είχε δοκάρι με τον Χουάντερσον να αποκρούει την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη και τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Το 0-1 για τους Κρητικούς εντέλει ήρθε στο 32΄ με τον Γκίνη να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον. Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Τίμου Καβακά διπλασίασε τα τέρματα της ξανά με κεφαλιά με τον Κούστα να είναι ο σκόρερ αυτήν τη φορά. Ο ΟΦΙ ήταν καλύτερος του Καραϊσκάκη στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια προηγούνταν στο σκορ με 0-2 στην ανάπαυλα του αγώνα.

Ο ΟΦΙ συνέχισε να κάνει «πάρτι» εντός αγωνιστικού χώρου στο δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας το 0-3 στο 62΄ με τον Ντούνη να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα. Στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης δεν έμελλε να αλλάξει κάτι στον πίνακα του σκορ με τον ΟΦΙ να παίρνει μια επιβλητική νίκη με 0-3 και να παρασύρει μαζί του στη Football League τον Καραϊσκάκη!

Παραμονή στη Super League 2 με «τριάρα» για τα Τρίκαλα!

Τρίκαλα και Απόλλων Λάρισας έκλειναν τις υποχρεώσεις τους για την φετινή σεζόν στην έδρα του πρώτου. Ο Απόλλων Λάρισας μετά την ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής με τον Καραϊσκάκη, είχε εξασφαλίσει ήδη την παραμονή του στην κατηγορία κάτι που δεν είχαν καταφέρει ακόμη τα Τρίκαλα. Η νίκη ήταν μονόδρομος για τους γηπεδούχους το οποίο και αποτυπώθηκε εντός των τεσσάρων γραμμών με τα Τρίκαλα να παίρνουν τη νίκη με 3-1 και να ανανεώνουν το ραντεβού τους στη Super League 2 για την επόμενη χρονιά.

Στο πρώτο μέρος τα Τρίκαλα . Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 41΄ με τον Σταματή να κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Ο Απόλλων Λάρισας είχε άμεση απάντηση και στο 42΄ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Τασιουλή. Τα Τρίκαλα όμως με τη συμπλήρωση του πρώτου σαρανταπενταλέπτου κέρδισαν πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ριζογιάννης στέλνοντας την ομάδα του με το υπέρ της 2-1 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Τρίκαλα κράτησαν με σχετική ευκολία το προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 78΄ οι γηπεδούχοι διεύρυναν το δείκτη του σκορ στο 3-1 με τον Ευθυμίου να σφραγίζει την παραμονή της ομάδας του στη Super League 2. Καλύτερη η ομάδα των Τρικάλων για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κατάφερε να πάρει μια δίκαιη νίκη με 3-1 και να εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία.

Παραμονή με ανατροπή στην Πάτρα για τη Δόξα Δράμας!

Η Δόξα Δράμας ταξίδεψε στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει την αδιάφορη Παναχαϊκή για την τελευταία αναμέτρηση της χρονιάς. Αγώνας με μονόπλευρο ενδιαφέρον καθώς οι Δραμινοί έπαιζαν μόνο για την νίκη η οποία θα τους εξασφάλιζε την παραμονή στην Super League 2. Με ανατροπή του σκορ η Δόξα Δράμας έφυγε νικήτρια από την Πάτρα επικρατώντας με 1-2 και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στη Super League 2 για την επόμενη χρονιά!

Στο πρώτο μέρος η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά στο ματς με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα στο 18΄ με τον Μπρους να κάνει το 1-0 για τους Πατρινούς. Η Δόξα Δράμας στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό καταφέρνοντας στο 33΄ να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Μαυριά να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα Δράμας μπήκε αποφασισμένη να φτάσει στην ανατροπή του σκορ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Μαυριά να βρίσκει για δεύτερη φορά δίχτυα στο 58΄ και να κάνει το 1-2 για τους «μαυραετούς»! Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης η Δόξα Δράμας κράτησε το υπέρ της σκορ παίρνοντας μια σημαντική νίκη με την οποία κατοχύρωσε την παραμονή της στη Super League 2!