MUNDIAL

1ος Όμιλος: Με το ένα πόδι στο Κατάρ η Σερβία!

Η Σερβία επικράτησε 4-1 του Λουξεμβούργου και έκανε καθοριστικό βήμα προς την πρόκριση στο Μουντιάλ.

Στην κορυφή της βαθμολογίας του Α’ ομίλου των προκριματικών του Μουντιάλ ανέβηκε η Σερβία επικρατώντας 4-1 του Λουξεμβούργου.

Οι Σέρβοι ισοβαθμούν στους δέκα βαθμούς με την Πορτογαλία, ωστόσο η διαφορά τερμάτων τους ανέβασε στην κορυφή και τους έφερε ένα βήμα πιο κοντά στην κατάληψη μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων, αφού άφησε τον σημερινό της αντίπαλο στο -4.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Μίτροβιτς, ο οποίος έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του με γκολ στο 22’ και στο 35’.

Ο Θιλ μείωσε στο 77’, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι το Λουξεμβούργο, όμως στο 82’ το αυτογκόλ του Σανό έδωσε εκ νέου ευρύ προβάδισμα στους Σέρβους, που διαμόρφωσαν το τελικό 4-1 με γκολ του Μιλένκοβιτς στο 96’.

Τον πρώτο τους βαθμό στα προκριματικά πήραν Ιρλανδία και Αζερμπαϊτζάν, μένοντας στο 1-1 στο μεταξύ τους παιχνίδι στο Δουβλίνο.

Οι Αζέροι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο παιχνίδι, με τον Μαχμούτοφ να σκοράρει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ωστόσο ο Ντάφι στο 87’ έφερε το ματς στα ίσα και εξασφάλισε τον βαθμό για την ομάδα του.