MUNDIAL

Έπαιξε με τη φωτιά και… κάηκε η Εθνική!

Η Εθνική μας εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων απέναντι στο Κόσοβο και γνώρισε την ισοφάριση (1-1) στην εκπνοή του αγώνα.

Στην Πρίστινα η Εθνική έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό με αποτέλεσμα να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) δεχόμενη την ισοφάριση από το Κόσοβο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το σύνολο του Τζον Φαν’τ Σχιπ, παρότι δεν πατούσε καλά στο γήπεδο, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τον Δουβίκα να χρίζεται σκόρερ στο 45ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια δεν κατάφερε να απειλήσει στις αντεπιθέσεις και να «τελειώσει» το ματς, με αποτέλεσμα στο 90+2΄, σε μια αδράνεια της άμυνας, να δεχθεί το γκολ της ισοφάρισης και να…. κοπούν από σήμερα τα όνειρα πρόκρισης στο Μουντιάλ του Κατάρ το 2022.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε σε διάταξη 3-5-2, που γινόταν 4-2-3-1 στην επίθεση, με τον Τζον Φαν’τ Σχιπ να κάνει την έκπληξη ξεκινώντας τον Δουβίκα στην κορυφή της επίθεσης!

Πιο αναλυτικά, κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Βλαχοδήμος, η αμυντική τριάδα αποτελούνταν από τους Μαυροπάνο, Τζαβέλλα και Γιαννούλη, ενώ ο Ανδρούτσος πήρε όλη τη δεξιά πτέρυγα και αντίστοιχα ο Τσιμίκας την αριστερή. Σιώπης και Μπουχαλάκης ήταν το δίδυμο στα χαφ, ο Μπακασέτας αγωνίστηκε μπροστά τους σε ρόλο επιτελικού μέσου, ενώ Παυλίδης και Δουβίκας αγωνίστηκαν στην επίθεση, με τον πρώτο να έχει πιο ελεύθερο ρόλο.

Από την άλλη, το Κόσοβο παρατάχθηκε σε διάταξη 4-3-3 στον αγωνιστικό χώρο της Πρίστινα. Κάτω από τα δοκάρια για τους Κοσοβάρους αγωνίστηκε ο Μούριτς, ενώ η αμυντική τετράδα αποτελούνταν από τους Βοϊβόντα, Ραχμάνι, Αλίτι και Χαντεργκιονάι. Στη μεσαία γραμμή ο Αλμπέρτ Μπουνιάκι έδωσε φανέλες βασικού στους Χαλίμι, Ντρέσεβιτς και Β. Μπερίσα, στα άκρα της επίθεσης ήταν οι Λ.Μ Καστράτι (δεξιά) και Ράσιτσα (αριστερά), ενώ στην αιχμή του δόρατος βρέθηκε ο Βεντάτ Μουρίκι.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής μας απέναντι στο Κόσοβο με τους γηπεδούχους να μην αντιμετωπίζουν αμυντικά προβλήματα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και τους διεθνείς μας να δυσκολεύονται να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα ήταν για τους Κοσοβάρους στο 17΄ με τον Ράσιτσα να μη βρίσκει στόχο από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η Ελλάδα για πρώτη φορά προσπάθησε να γίνει απειλητική στο 20΄ με τον Δουβικά να προσπαθεί να επωφεληθεί μετά την κεφαλιά-πάσα του Μαυροπάνου, αλλά ο Μούριτς πρόλαβε και μάζεψε για το Κόσοβο. Νέα καλή στιγμή για το Κόσοβο στο 25΄ με τον Χαλίμι να κάνει το σουτ από πλάγια θέση, τη μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Τζαβέλλα και να καταλήγει κόρνερ. Προβληματική η εικόνα της Εθνικής μας, δίχως κινητικότητα στο πρώτο ημίχρονο με το 3-5-2 να μη φαίνεται να λειτουργεί. Κόντρα στη ροή του αγώνα και στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία στο 45΄, η Εθνική μας κατάφερε να πάρει… κεφάλι στο σκορ με τον Δουβίκα να πλασάρει σωστά τον Μούριτς (1-0) και να μετατρέπει σε ασίστ την εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπακασέτα λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Πρώτη καλή στιγμή για την Εθνική μας στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παυλίδη να μη μπορεί να απειλήσει από πλάγια θέση, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα. Το Κόσοβο δεν άργησε να απαντήσει στις ευκαιρίες με τον Μουρίκι να παίρνει την κεφαλιά από τον Μαυροπάνο στο 59΄ αλλά να μη βρίσκει στόχο. Ο Τζον Φαν’τ Σχιπ προχώρησε σε αλλαγή διάταξης με την είσοδο του Μάνταλου αντί του Δουβίκα, ενισχύοντας έτσι τη μεσαία γραμμή της Εθνικής μας (3-4-2-1), με τον Παυλίδη πλέον να αγωνίζεται μόνος στην κορυφή της επίθεσης. Μεγάλη ευκαιρία για το Κόσοβο στο 67΄ με τον Ραχμάνι να παίρνει την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση αλλά να μη βρίσκει στόχο. Καλή στιγμή για την Ελλάδα στο 77΄ με τον Μαυροπάνο να παίρνει την κεφαλιά στην εκτέλεση φάουλ του Σιώπη αλλά να μη βρίσκει εστία. Το Κόσοβο είχε νέα σημαντική στιγμή για να ισοφαρίσει στο 86΄ με τον να φέρνει τη μπάλα στο δεξί αλλά να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Το Κόσοβο έφτασε στην ισοφάριση στο 90+2΄ μετά από αδράνεια στην άμυνα της Εθνικής μας με τον Μουρίκι να νικάει τον Τζαβέλλα στον αέρα και σε κενή εστία να κάνει το τελικό 1-1 για τους γηπεδούχους.

Ενδεκάδες:

Ελλάδα(Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Τζαβέλλας, Μαυροπάνος, Γιαννούλης, Ανδρούτσος, Τσιμίκας(Παπαδόπουλος 89΄), Μπουχαλάκης, Σιώπης, Μπακασέτας, Παυλίδης(Φούντας 80΄), Δουβίκας(Μάνταλος 63΄)

Κόσοβο(Αλμπέρτ Μπουνιάκι): Μούριτς, Βοϊβόντα, Ραχμάνι, Αλίτι(Φασλί 78΄), Χαντεργκιονάι, Χαλίμι, Ντρέσεβιτς, Β. Μπερίσα(Λοσάι 78΄), Λ.Μ. Καστράτι, Μουρίκι και Ράσιτσα