NBA

Οι Μπακς νίκησαν τους Νετς 107-96 και έκαναν το 2-2

Ο Greek Freak είχε 34 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ

Οι Μπακς επικράτησαν ξανά των Νετς στο Μιλγουόκι, αυτή τη φορά πιο εύκολα, με 107-96 και έκαναν το 2-2.

Ο τραυματισμός του Κάιρι Ίρβινγκ στα μέσα της δεύτερης περιόδου και με τις δύο ομάδες σε ισορροπία (44-42) επέτρεψε στους γηπεδούχους να κυριαρχήσουν στο υπόλοιπο του αγώνα με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει σπουδαία εμφάνιση. Ο Greek Freak είχε 34 πόντους (5/10 βολές, 13/21 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 τάπα και 5 λάθη σε 38 λεπτά για τους νικητές.
Πολύτιμη η βοήθεια του Κρις Μίντλετον που είχε 19 πόντους με 7/15 σουτ, αλλά και του Πι Τζέι Τάκερ που… έβγαλε τα συκώτια στον Κέβιν Ντουράντ. Ο ηγέτης του Μπρούκλιν πάλευε (ελλείψει και του επίσης τραυματία Τζέιμς Χάρντεν) μόνος του έχοντας 28 πόντους (αλλά με 9/25 σουτ), 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Το πέμπτο ματς της σειράς θα διεξαχθεί στο Μπρούκλιν τα ξημερώματα της Tετάρτης.

Οι Νετς μπήκαν αποφασισμένοι και προηγήθηκαν νωρίς με επτά (2-9) και παρότι οι Μπακς γρήγορα μάζεψαν τη διαφορά (23-26 στο δωδεκάλεπτο), στις αρχές της δεύτερης περιόδου εκτόξευσαν τη διαφορά στους έντεκα, 23-34, με τρίποντο του Τζέιμς. Οι γηπεδούχοι με διαδοχικά τρίποντα από Τάκερ και Μίντλετον επέστρεψαν στο ματς και με τον Αντετοκούνμπο να κάνει θραύση στη θέση «5» έκλεισαν το ημίχρονο στο 53-48. Την ίδια ώρα, το Μπρούκλιν έχασε τον Ίρβινγκ με διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο και ο Ντουράντ έμεινε να παλεύει μόνος του.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο ένα σερί 10-0 οδήγησε τα «ελάφια» σε μεγάλες διαφορές, φτάνοντας και στο +17, 74-57. Ο KD με προσωπικούς πόντους προσπάθησε να κρατήσει τους Νετς στο ματς, αλλά το τρίποντο του Μίντλετον στο φινάλε της περιόδου διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (81-69). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ δεν απειλήθηκε ποτέ φτάνοντας ακόμη και στο +19, με τους δύο προπονητές να δίνουν ανάσες στους βασικούς στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Δωδεκάλεπτα: 23-26, 53-48, 81-69, 107-96