MUNDIAL

5ος Όμιλος: Πήρε τη νίκη και την πρόκριση για Κατάρ το Βέλγιο, έριξε «πεντάρα» στη Λευκορωσία η Ουαλία!

Το Βέλγιο επιβλήθηκε 3-1 της Εσθονίας, ένα βαθμό μακριά από την πρόκριση η Ουαλία.

Χωρίς αρκετούς βασικούς στη σύνθεσή τους, οι «κόκκινοι διάβολοι» νίκησαν 3-1 την Εσθονία και εξασφάλισαν το «εισιτήριο» για τα γήπεδα του Κατάρ! Το πρώτο ημίχρονο, πάντως, έληξε… μόνο 1-0 με το γκολ του Μπεντέκε (11′), καθώς Ντε Μπρόινε, Βανάκεν και Αζάρ έχασαν μεγάλες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο 45λεπτο, όμως, το Βέλγιο «καθάρισε». Πρώτα, στο 53ο λεπτό, ο Καράσκο πέτυχε γκολάρα με μακρινό σουτ, αλλά οι Εσθονοί κατάφεραν να μειώσουν με τον Σόργκα στο 70ό λεπτό, για να έρθει η άμεση «απάντηση» των γηπεδούχων, με τον Τοργκάν Αζάρ, μετά από ωραία ασίστ του Ντε Μπρόινε, να τελειώνει τη… δουλειά!

Φαβορί για τη δεύτερη θέση, εξάλλου, παρέμεινε η Ουαλία μετά το 5-1 επί της Λευκορωσίας, στο 100ό ματς της καριέρας του Γκάρεθ Μπέιλ με την εθνική του ομάδα! Για τους Ουαλούς αρκεί να μη χάσουν από το Βέλγιο, προκειμένου να πάνε στα μπαράζ. Μόνο αν ηττηθούν και η Τσεχία νικήσει την Εσθονία μπορεί να μπλέξουν στην ισοβαθμία με τις διαφορές τερμάτων.

Βέλγιο-Εσθονία 3-1