Συνδεθείτε μαζί μας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών

Κορακάκη, Τσιτσιπάς και Εθνική πόλο ανδρών μπαίνουν στη μάχη των Ολυμπιακών Αγώνων

Γεμάτη δράση είναι και η 3η ημέρα (Κυριακή 25/7) των Ολυμπιακών Αγώνων για τους Έλληνες αθλητές.

Συγκεκριμένα πρεμιέρα κάνει η χρυσή Ολυμπιονίκης Άννα Κορακάκη Αεροβόλο πιστόλι γυναικών 10μ. η οποία εφόσον περάσει από τον προκριματικό (ξεκινά στις 03:00 ώρα Ελλάδας) θα συνεχίσει στον τελικό, ενώ την πρώτη του εμφάνιση σε Ολυμπιακούς Αγώνες θα κάνει ο Στέφανος Τσιτσιπάς (10:30) κόντρα στον Κολσράιμπερ.

Επίσης τον πρώτο της αγώνα δίνει η εθνική πόλο ανδρών κόντρα στην πανίσχυρη Ουγγαρία, ενώ ο Γκιώνης αντιμετωπίζει τον Αιγύπτιο Σαλέχ στον 2ο γύρο του πινγκ πονγκ.

Γύρω στις 10:30-11:00, δε, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα ξεκινήσει την προσπάθειά του στο τένις κόντρα στον Γερμανό Φίλιπ Κολσράιμπερ.

Στη μάχη θα μπουν και δύο ακόμα κολυμβητές, ο Απόστολος Χρήστου και ο Δημήτρης Μάρκου, ο Νίκος Μαυρομμάτης στη σκοποβολή, η Φανή Τζέλη στο τάε κβο ντο και οι Βασιλεία Καραχάλιου, Βύρων Κοκκαλάνης και Κατερίνα Δίβαρη στην ιστιοπλοΐα.

Στην κωπηλασία, η Χριστίνα Μπούρμπου και η Μαρία Κυρίδου θα προσπαθήσουν να μείνουν «ζωντανές» μέσω του ρεπεσάζ, ενώ ο Στέφανος Ντούσκος και η Αννέτα Κυρίδου θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά του σκιφ ανδρών και γυναικών αντίστοιχα.

Το πρόγραμμα της Κυριακής (25/7):
03:00 Σκοποβολή (10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών, προκριματικά)
Άννα Κορακάκη

03:50 Κωπηλασία (δίκωπος γυναικών, ρεπεσάζ) ΕΡΤ1, Eurosport1
Μαρία Κυρίδου-Χριστίνα Μπούρμπου

04:00 Σκοποβολή (σκιτ ανδρών, προκριματικά)
Νίκος Μαυρομμάτης

04:46 Κολύμβηση ΕΡΤ3, Eurosport1
Άννα Ντουντουνάκη (100μ. πεταλούδα, ημιτελικός)

04:56 Τάε Κβο Ντο (-57κ, φάση των «16») ΕΡΤ2
Φανή Τζέλη-Τατιάνα Μινίνα

05:00 Τένις (1ος γύρος) ΕΡΤ Sports 2, Eurosport2
Τσιτσιπάς-Κολσράιμπερ (γύρω στις 10:30-11:00 αναμένεται να ξεκινήσει ο αγώνας)

05:20 Κωπηλασία (σκιφ γυναικών, προημιτελικά) ΕΡΤ1
Αννέτα Κυρίδου

05:30 Πόλο ανδρών ΕΡΤ 1
Ελλάδα-Ουγγαρία

05:40 Κωπηλασία (σκιφ ανδρών, προημιτελικά) ΕΡΤ1
Στέφανος Ντούσκος

06:05 Ιστιοπλοΐα (Race 01), 07:15 (Race 2)
Βασιλεία Καραχάλιου (Laser Radial)

06:05 Ιστιοπλοΐα (Race 01) 06:50 (Race 02), 07:40 (Race 03)
Βύρων Κοκκαλάνης (RS:X)

08:45 Πινγκ πονγκ (2ος γύρος) ΕΡΤ SPORTS
Γκιώνης-Σαλέχ

09:05 Ιστιοπλοΐα (Race 01), 09:50 (Race 02), 10:40 (Race 03)
Κατερίνα Δίβαρη (RS:X)

13:17 Κολύμβηση EΡΤ3, Eurosport1
Δημήτρης Μάρκος (200μ. ελεύθερο, προκριματικά)

14:03 Κολύμβηση EΡΤ3, Eurosport1
Απόστολος Χρήστου (100μ. ύπτιο, προκριματικά)

14:30 Κολύμβηση EΡΤ3, Eurosport1
4Χ100 ελεύθερο (προκριματικά)


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Περισσότερα για το ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ