MUNDIAL

8ος Όμιλος: Ηττήθηκε ξανά η Κύπρος, έκαναν τη δουλειά τους οι Κροάτες!

Η Κύπρος γνώρισε νέα ήττα, αυτήν τη φορά από τη Σλοβακία (2-0), σκόραρε ο Λιβάγια στη νίκη της Κροατίας επί της Σλοβενίας με 3-0.

Το σερί των απογοητευτικών της εμφανίσεων συνέχεια η Κύπρος του Νίκου Κωστένογλου, καθώς υπέστη ακόμα μία ήττα αυτή τη φορά στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ευρωπαϊκής ζώνης,

Οι Κύπριοι έχασαν με σκορ 2-0 εκτός έδρας από τη Σλοβακία σε μία αναμέτρηση που κατάφεραν να αντέξουν αμυντικά μόλις για ένα ημίχρονο, καθώς στο 54’ ο Σραντζ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 77’ ο Κοσέλνικ διαμόρφωσε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός από τη μόλις μία νίκη που έχει η Κύπρος, έχει σκοράρει μόλις ένα γκολ σε αυτή την προκριματική φάση.

Εύκολη νίκη για τη βελτιωμένη Κροατία κόντρα στη Σλοβενία με το πειστικό 3-0, με τον Μάρκο Λιβάγια να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της εθνικής του ομάδας. Ο Πάσαλιτς στο 66’ έκανε το 2-0, ενώ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Βλάσιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.