Η Βαλένθια επικράτησε 3-0 της Αλαβές στο «Μεστάγια»

Γκολ της χρονιάς ο Σολέρ μ΄ ένα εντυπωσιακό εναέριο τακουνάκι

Οι «νυχτερίδες» με μια πολύ καλή και γεμάτη εμφάνιση έστησαν πάρτι στο «Μεστάγια» με καλεσμένη την Αλαβές, την οποία και φιλοδωρήσαν με 3-0!

Η ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς μπήκε φουριόζα στο ματς, καθώς μόλις στο τρίτο λεπτό άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή του Βας έπειτα από ωραία σέντρα του Τσέρισεφ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γκουέντες… άγγιξε το 2-0, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Σολέρ πέτυχε ένα απίστευτο γκολ, το οποίο θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για γκολ της χρονιάς στην Ισπανία, παρά το γεγονός πως βρισκόμαστε στην αρχή της σεζόν. Συγκεκριμένα, ο 24χρονος Ισπανός έπιασε ένα εντυπωσιακό εναέριο τακουνάκι – θύμισε την κίνηση «σκορπιός» – ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0!

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 60ο λεπτό από τον Γκουέντες, με τη Βαλένθια να φτάνει άνετα και ωραία στους 7 πόντους μετά το πέρας τριών αγωνιστικών (πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2015/16), σκαρφαλώνοντας – έστω και προσωρινά – στην κορυφή της La Liga. Από την άλλη, η Αλαβές παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα χωρίς βαθμό.