ΔΙΕΘΝΗ

Απέδρασε από το Μπέργκαμο η Φιορεντίνα!

Η Φιορεντίνα έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Μπέργκαμο επικρατώντας 2-1 της Αταλάντα.

Με το «διπλό» έφυγε από το Μπέργκαμο η Φιορεντίνα, που επικράτησε της Αταλάντα με 2-1, στο τελευταίο χρονικά σημερινό (11/09) παιχνίδι για την 3η αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με το τέρμα του Τζιμσίτι ωστόσο να ακυρώνεται με την χρήση VAR, για οφσάιντ.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Μέλε έκανε χέρι, ο διαιτητής Μαρίνι υπέδειξε πέναλτι και ο Βλάχοβιτς έκανε το 0-1, λίγο αργότερα…

Με τον ίδιο τρόπο, από την άσπρη βούλα δηλαδή, η Φιορεντίνα πήρε αέρα δύο τεράτων νωρίς στην επανάληψη, αφού ο Τζιμσίτι ανέτρεψε τον Μποναβεντούρα και ο Βλάχοβιτς έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία αυτή την φορά για το 0-2, στο 49ο λεπτό!

Ο Καγιεχόν ανέτρεψε τον Γκόζενς, Μαρίνι και VAR αποφάνθηκαν –τι άλλο;- παράβαση και πέναλτι, με την Αταλάντα να μειώνει το σκορ χάρη στο εύστοχο χτύπημα του Ζαπάτα, στο 65’.

Μάλιστα, στην συνέχεια, ακολούθησαν αρκετές ευκαιρίες από την πλευρά της για το 2-2, με τους Τζιμσίτι, Γκόζενς και Παλομίνο να μην μπορούν ωστόσο να νικήσουν τον Τερατσιάνο και το 1-2 να διατηρείται μέχρι τέλους…