Οι Ευρωπαϊκές αναμετρήσεις τις Πέμπτες διπλασιάστηκαν, καθώς πέραν των αναμετρήσεων στο Europa League, θα έχουμε εκείνες για το νεοσύστατο Europa Conference League το οποίο κάνει απόψε ουσιαστικά πρεμιέρα!
Δεν υπάρχουν πολλές διαφοροποιήσεις σε σχέση με τις άλλες ευρωπαϊκές διοργανώσεις, καθώς η τρίτη τη τάξει διοργάνωση της UEFA, περιλαμβάνει 32 ομάδες, χωρισμένες σε γκρουπ των τεσσάρων. Οι πρώτες κάθε ομίλου προκρίνονται στη φάση των «16», ενώ οι οκτώ δεύτερες αντιμετωπίζουν τις οκτώ ομάδες που θα έρθουν από το Europa σε νοκ-άουτ ματς, ώστε να διαμορφωθεί το παζλ των «16».
Από ελληνικής πλευράς, ξεχωρίζει απόψε η εκτός έδρας αναμέτρηση του ΠΑΟΚ στο Γιβραλτάρ με τη Λίνκολν για τον έκτο όμιλο, ενώ στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ η Σλόβαν Μπρατισλάβας θα αντιμετωπίσει την Κοπεγχάγη.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, μεγάλο ενδιαφέρον υπάρχει στο Ρεν-Τότεναμ για τον έβδομο όμιλο, αλλά και στις μάχες των κυπριακών ομάδων, με την Ομόνοια να φιλοξενείται από την Καϊράτ Αλμάτι και την Ανόρθωση να υποδέχεται την Παρτιζάν.
Αναλυτικά οι όμιλοι:
1ο γκρουπ
Μακάμπι Τελ Αβίβ-Αλασκέρτ 4-1
Ελσίνκι-Λίντσερ (19:45)
Επόμενη αγωνιστική (30/9)
Λίντσερ-Μακάμπι Τελ Αβίβ (19:45)
Αλασκέρτ-Ελσίνκι (19:45)
2ο γκρουπ
Φλόρα Ταλίν-Γάνδη (19:45)
Ανόρθωση-Παρτιζάν (22:00)
Επόμενη αγωνιστική (30/9)
Γάνδη-Ανόρθωση (19:45)
Παρτιζάν-Φλόρα Ταλίν (19:45)
3ο γκρουπ
Μπόντο Γκλιτ-Ζόρια (22:00)
Ρόμα-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (22:00)
Επόμενη αγωνιστική (30/9)
Ζόρια-Ρόμα (19:45)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μπόντο Γκλιτ (19:45)
4ο γκρουπ
Γιάμπλονετς-Κλουζ (22:00)
Ράντερς-Άλκμααρ (22:00)
Επόμενη αγωνιστική (30/9)
Άλκμααρ-Γιάμπλονετς (19:45)
Κλουζ-Ράντερς (19:45)
5ο γκρουπ
Μακάμπι Χάιφα-Φέγενορντ 1-1
Σλάβια Πράγας-Ουνιόν Βερολίνου (19:45)
Επόμενη αγωνιστική (30/9)
Ουνιόν Βερολίνου-Μακάμπι Χάιφα (22:00)
Φέγενορντ-Σλάβια Πράγας (22:00)
6ο γκρουπ
Λίνκολν-ΠΑΟΚ (19:45)
Σλόβαν Μπρατισλάβας-Κοπεγχάγη (22:00)
Επόμενη αγωνιστική (30/9)
Κοπεγχάγη-Λίνκολν (22:00)
ΠΑΟΚ-Σλόβαν Μπρατισλάβας (22:00)
7ο γκρουπ
Ρεν-Τότεναμ (19:45)
Φίτεσε-Μούρα (19:45)
Επόμενη αγωνιστική (30/9)
Τότεναμ-Μούρα (22:00)
Φίτεσε-Ρεν (22:00)
8ο γκρουπ
Καϊράτ Αλμάτι-Ομόνοια (17:30)
Καραμπάγκ-Βασιλεία (19:45)
Επόμενη αγωνιστική (30/9)
Βασιλεία-Καϊράτ Αλμάτι (22:00)
Ομόνοια-Καραμπάγκ (22:00)
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
-
WTA
/ 19 ώρες πρινΗ κλήρωση του γυναικείου ταμπλό του Internazionali BNL d’Italia
Στο ίδιο μισό με την Elena Rybakina και την Aryna Sabalenka θα είναι η...
-
ATP
/ 19 ώρες πρινΗ κλήρωση του Τσιτσιπά στη Ρώμη
Το Masters 1000 της Ρώμης θα ξεκινήσει στις 8 Μαΐου
-
NBA
/ 19 ώρες πρινΟι Νικς με πρωταγωνιστή τον Μπράνσον επικράτησαν 121-117 των Πέισερς
Σκόραρε 40 πόντους για 4ο σερί ματς στην postseason
-
NBA
/ 20 ώρες πρινΟι Τίμπεργουλβς έκαναν το 2-0 κόντρα στους Νάγκετς!
Καρλ-Άντονι Τάουνς και Άντονι Έντουαρντς πέτυχαν από 27 πόντους