Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (23/10) σε Α1 & Α2 ΕΠΣΗ!

Σπουδαίο «διπλό» για Μινωϊκή, επιβλητικές εντός έδρας νίκες για Νέους Εργοτέλη και Ασήμι.

Στη μοναδική σημερινή αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ η Μινωϊκή πήρε σπουδαίο διπλό με ανατροπή επικρατώντας με 1-3 στην έδρα της Χερσονήσου. Οι φιλοξενούμενοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 30΄ με τον Φρόκου να ανοίγει το σκορ για τη Χερσόνησο, κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να πετύχουν τρία γκολ πανηγυρίζοντας μια σημαντική νίκη σε μια δύσκολη έδρα. Τα τέρματα της ανατροπής για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν οι Μαρκόπουλος στο 46΄, Κουρουγκιαβούρης Μ. στο 65΄ και ο Σταυρουλάκης στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σήμερα, στην 3η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ είχαμε δύο αναμετρήσεις με τους Νέους Εργοτέλη να κάνουν «πάρτι» στην έδρα τους απέναντι στις Γούβες την οποία και διέσυραν με το τελικό 8-0. Ο Ντίσα ήταν ο ποδοσφαιριστής του αγώνα σημειώνοντας «καρέ» τερμάτων, ο Ζούζουλας βρήκε δίχτυα δίς, ενώ Τσακόνι και Καλαϊτζάκης πέτυχαν από ένα γκολ ο καθένας. Ο άλλος αγώνας μεταξύ Γιούχτα 2010 και Κεραυνού ήταν πιο αμφίρροπος με τους φιλοξενούμενους εντέλει να φεύγουν νικητές επικρατώντας με 2-3. Η ομάδα του Γιούχτα 2010 ήταν εκείνη που βρήκε πρώτη δίχτυα με τον Μπεσιάν να ανοίγει το σκορ στο 15΄, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Γιακουμάκης στο 30′  επανέφερε τις ισορροπίες στον αγώνα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι γύρισαν… τούμπα το ματς κάνοντας το 1-2 μετά από αυτογκόλ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κεραυνός πήρε στο 60΄ αέρα δύο τερμάτων για να έρθει στο 85΄ ο Γραγκουλάκης και να μειώσει στο τελικό 2-3 για την ομάδα του.

Την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ άνοιξε η αναμέτρηση του Φαιστού με τον Ρούβα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη επικρατώντας με 3-1. Γρηγοράκης στο 32΄, Ντισπυράκης στο 73΄ και Φραγκιαδάκης με πέναλτι στο 77΄ ήταν εκείνοι που αναδείχθηκαν σκόρερ δίνοντας τη νίκη στον Φαιστό, ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει -προσωρινά- σε 1-1 ο Ξημεράκης Α. στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο άλλο ματς του ομίλου που έληξε πριν λίγο, το Ασήμι πανηγύρισε άνετη νίκη με 6-0 επί του ΟΦΑΜ με τον Μακράκη να πετυχαίνει χατ-τρικ και τους Σαριδάκη, Έντι και Χατζάκη να του κάνουν… παρέα στον πίνακα των σκόρερ.