Πέρασε το εμπόδιο της Βερόνα και μείωσε την απόσταση από την κορυφή η Αταλάντα

Η Αταλάντα επικράτησε 1-2 στην έδρα της Βερόνα και μείωσε στο -2 από τη Μίλαν

Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι πήρε την έκτη σερί εκτός έδρας νίκη της και όγδοη συνολικά φέτος σε εννιά ματς (9-1-0), περνώντας με ανατροπή από την έδρα της Βερόνα (1-2) για να βρεθεί στο -2 από την πρωτοπόρο Μίλαν. Παράλληλα, σταμάτησε την εξαιρετική πορεία των γηπεδούχων, που έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την εξάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους αφού στο 22ο λεπτό πήραν προβάδισμα, με τον Σιμεόνε να πετυχαίνει το 12ο τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Το γκολ αυτό δεν… έριξε τους φιλοξενούμενους που πήραν τα ηνία του αγώνα, πίεσαν και κατάφεραν να φέρουν το σκορ στα ίσα πριν βγει το ημίχρονο με τον Μίραντσουκ (37’). Ο Γκασπερίνι έκανε τριπλή αλλαγή στο ημίχρονο βάζοντας τους Χάτεμπερ, Ζαπάτα και Ίλιτσιτς, με την Αταλάντα να μπαίνει δυνατά και να κάνει την ανατροπή νωρίς, με τον Κουπμάινερς να γράφει το 2-1 στο 62ο λεπτό. Σκορ το οποίο έμεινε ως το φινάλε, αφού η Αταλάντα το διαχειρίστηκε άψογα και πήρε ένα ακόμη τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα και στην προσπάθειά της να πλησιάσει περισσότερο την κορυφή.