Εύκολο πέρασμα με 4-1 από την έδρα της Σουίντον για τη Σίτι

Εύκολο βράδυ, εύκολη νίκη και πρόκριση για τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Σουίντον Τάουν.

Μπορεί ο Πεπ Γκουαρδιόλα να μη βρίσκονταν στον πάγκο της Μάντσεστερ Σίτι στο County Ground, όμως η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε πρόβλημα κόντρα στη Σουίντον Τάουν, ομάδα της League Two, για τον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο Μπερνάρντο Σίλβα με κοντινό τελείωμα έπειτα από πανέμορφη προσπάθεια του Κόουλ Πάλμερ άνοιξε το σκορ στο 14′ λεπτό, πριν εκμεταλλευτεί τα αλλεπάλληλα λάθη της άμυνας των γηπεδούχων ο Ζεσούς στο 28′, και διπλασιάσει τα τέρματα των πρωταθλητών Αγγλίας.

Ο Ιλκάι Γκουντογκάν με έξυπνη εκτέλεση ενός μακρινού φάουλ έκανε το 0-3 στο 59′, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ζεσούς δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Σουίντον, Λιούις Γουόρντ, από την άσπρη βούλα.

Μπορεί ο ΜακΓκίρντι να μείωσε προσωρινά στο 78′, όμως ένα απίστευτο πλασέ του Πάλμερ από δύσκολη θέση στο 82ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 1-4 για τους «Πολίτες».