EUROLEAGUE

Εύκολο πέρασμα με 74-89 από το Βερολίνο η Ρεάλ

Επιστροφή του Ντεκ για τη Ρεάλ Μαδρίτης του Πάμπλο Λάσο.

Η Ρεάλ επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Άλμπα (1/9 τρίπ.) όμως πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στη Mercedes-Benz Arena στο 15-19.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο σούταραν με 70% στο δίποντο (7/10) και μοίρασαν 6 ασίστ σε αυτό το διάστημα κόντρα στην Άλμπα που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Λο (8π.).

Ακολούθως οι Μαδριλένοι έκαναν σερί 8-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Σέρχιο Γιουλ ευστόχησε σε τρίποντο για το 15-27 στο 12′.

Ο Βενσάν Πουαριέ ευστόχησε για το +15 (33-48) ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-48, βελτιώνοντας τα ποσοστά τους πίσω από τα 6μ.75 στο δεύτερο δεκάλεπτο (6/8).

Η Άλμπα έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 46-50 με τις βολές του Όσκαρ Ντα Σίλβα στο 24′ όμως η Ρεάλ έχτισε ξανά διψήφια διαφορά (54-65, 27′).

Η «Βασίλισσα» ανέβασε σταδιακά στροφές κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 74-89.