Τα αποτελέσματα της Κυριακής (13/2) και η βαθμολογία στους ομίλους της Α2 & Β ΕΠΣΗ!

Σπουδαία νίκη για Ρούβα, μεγάλη μάχη σε κορυφή και ουρά στον δεύτερο όμιλο της Β ΕΠΣΗ.

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Αν και δυσκολεύτηκε, ο Μοχός κατάφερε να επικρατήσει στο τέλος με 1-0 επί του Γιούχτα 2010 με τον Σούρσο να δίνει τη λύση στο 81΄ για τους γηπεδούχους, ενώ την ίδια ώρα ο Πήγασος έφυγε με σημαντικό «διπλό» (1-3) από την έδρα του Δωριέα. Μεγάλος πρωταγωνιστής της συγκεκριμένης αναμέτρησης ήταν ο Κανταρτζής Μ. πετυχαίνοντας χατ-τρικ, ενώ για τους γηπεδούχους το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Φραγκιαδάκης στο 40ο λεπτό.

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Σπουδαία νίκη με την οποία ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα πανηγύρισε ο Ρούβας επικρατώντας με 5-1 του ΑΟ καμινίων, ενώ ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις Τύλισος-Αγία Βαρβάρα και Παλιανή-Φαιστός με 2-2 και 1-1 αντίστοιχα.

Πιο συγκεκριμένα, η ματσάρα στην Τύλισο δεν είχε νικητή με την Αγία Βαρβάρα να παίρνει το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βλαμούτσουνου στο 23΄, ενώ ο Μανιουδής στο 29΄ έφερε το ματς στα ίσια. Στο 52ο λεπτό ήταν και πάλι ο Βαλαμούτσουνος που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ στο 75΄ η Τύλισος ισοφάρισε για δεύτερη φορά με δράση ξανά τον Μανιουδή.

Στο άλλο ισόπαλο αποτέλεσμα της ημέρας, η Φαιστός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 30΄ με γκολ του Ντισπυράκη, αλλά η Παλιανή κατάφερε να… σώσει την παρτίδα με γκολ του Κριτσωτάκη Γ. στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο πιο σημαντικό από βαθμολογικής άποψης ματς ο Ρούβας δε δυσκολεύτηκε απέναντι στον ΑΟ Καμινίων επικρατώντας με 5-1. Σκόρερ για την ομάδα του Νίκου Τσερεβελάκη ήταν οι Πρίφτης, Μαστραχάς, Ξημεράκης Α., Κοσμαδάκης και Σινάνι, ενώ για το μοναδικό γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Γαλανάκης στο 31΄.

Στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ το Ασήμι πανηγύρισε σπουδαία νίκη στην έδρα του Αγίου Δημητρίου επικρατώντας με το εντυπωσιακό 2-5!

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Με τις πρωινές αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε σήμερα η 12η αγωνιστική στον πρώτο όμιλο της Β ΕΠΣΗ με τις Γαρίπα, Μαρτινέγκο και ΑΕ Κρητών να φτάνουν σε σημαντικές νίκες.

Πιο συγκεκριμένα, στην Ελιά η Γαρίπα άντεξε μέχρι το τέλος παίρνοντας τη νίκη με 0-1 επί των Νέων Μινωικής με το γρήγορο του Φώτη μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο γήπεδο του ΕΓΟΗ η ΑΕ Κρητών επιβλήθηκε 2-1 του Δία με «buzzer beater» του Γιακουμάκη Γ. στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο 15΄ ο Κοκοσάλης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι είχε δώσει το προβάδισμα στην ΑΕ Κρητών, ενώ ο Δίας είχε ισοφαρίσει σε 1-1 δύο λεπτά αργότερα με γκολ του Ανδρεαδάκη.

Εύκολη βάσει αποτελέσματος ήταν η σημερινή αποστολή για το Μαρτινέγκο μετά το τελικό 4-0 κόντρα στις Ελπίδες Καρτερού. Στο 15ο λεπτό ο Χότζα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο δεύτερο μέρος Βιδάκης, Τελχάι και Ντολάνι διαμόρφωσαν το τελικό 4-0!

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Σημαντικά αποτελέσματα που έβαλαν… φωτιά σε κορυφή και ουρά του πρωταθλήματος είχαμε σήμερα για την 12η αγωνιστική στον δεύτερο όμιλο της Β ΕΠΣΗ.

Πιο συγκεκριμένα, στους 23 βαθμούς παρέμειναν τα Κανάρια μετά την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από το Άλογο Μαλεβιζίου, δίνοντας την ευκαιρία στις Δαφνές να τα πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας μετά το εντός έδρας νικηφόρο αποτέλεσμα με 3-2 επί του Κόρακα.

Καταιγιστικός ήταν ο Ζαρός στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον Ραύκο επικρατώντας με το εντυπωσιακό 6-1! Αποτέλεσμα το οποίο τον διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στους Βώρρους η Ροδιάς έφυγε με το «διπλό» επικρατώντας με 0-1 των Νέων Μοιρών με γκολ του Βαμβουκάκη στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης. Την ίδια ώρα ο Μαραθώνας πανηγύριζε την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γόρτυς με το γκολ του Σερλιδάκη στο 57΄ να αποδεικνύεται χαρακτηριστικό για την έκβαση του αγώνα.

Στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση της αγωνιστικής οι Νέοι Αλμυρού δε δυσκολεύτηκαν στην έδρα της Θερίσσου επικρατώντας με το εμφατικό 0-6, νίκη με την οποία επανήλθαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.