ΔΙΕΘΝΗ

Η Σπέτσια επικράτησε 2-0 της Κάλιαρι και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα

Σαλερνιτάνα και Σασουόλο μοιράστηκαν βαθμούς με το 2-2

Το ντέρμπι της παραμονής κατέληξε στη Σπέτσια! Η παρέα των Βέρντε και Νικολάου επικράτησε 2-0 της Κάλιαρι, που είχε στον πάγκο σε όλο το ματς τον Λυκογιάννη, και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, με τους Σαρδήνιους να παραμένουν ακριβώς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Βέρντε ήταν διαρκής κίνδυνος προς την αντίπαλη εστία, ενώ τουλάχιστον τρεις φορές απείλησε τον Κράνιο, ενώ είδε τον κίπερ της Κάλιαρι να του βγάζει και πέναλτι, αλλά και γενικότερα να είναι εντυπωσιακός στο πρώτο μέρος.

Παρόλα αυτά η Σπέτσια δεν πτοήθηκε και δικαιώθηκε για την επιμονή και υπομονή της, με τον Βέρντε να φτιάχνει το 1-0 του Έρλιτς στο 55’. Ένα εικοσάλεπτο αργότερα, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα, καθαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη αφού ο Μανάι έγραψε το 2-0. Στην τελική ευθεία του αγώνα η Κάλιαρι βγήκε όλη μπροστά και έψαξε με κάθε τρόπο το γκολ, αλλά δεν το βρήκε ποτέ, μένοντας για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς να σκοράρει.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, Σαλερνιτάνα και Σασουόλο έμειναν στο 2-2. Ο Μπονατσόλι στο 8’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά ο Σκαμάκα στο 20’ μετά από υπέροχη σέντρα του Κυριακόπουλου για το 1-1. Δέκα λεπτά αργότερα δε, ο Τραορέ έφερε… τούμπα το σκορ για τη Σασουόλο, η οποία πήγε στο ημίχρονο με το προβάδισμα (1-2). Ο Ρασπαντόρι στο 59’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και αυτό έπαιξε κομβικό ρόλο ώστε οι γηπεδούχοι να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Τζούριτς στο 81’ για το τελικό 2-2.