ΔΙΕΘΝΗ

Η Σοσιεδάδ επικράτησε 2-1 της Έλτσε και πιέζει για τετράδα

«Kλειδώνει» τουλάχιστον την 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε με σκορ 2-1 την Έλτσε και δείχνει να σφραγίζει την 6η θέση της βαθμολογίας αλλά και ένα ευρωπαϊκο εισιτήριο, ούσα πλέον στο +8 από την 7η θέση. Από την άλλη, η ομάδα του Φρανθίσκο παρέμεινε στα χαμηλά της βαθμολογίας, χάνοντας την ευκαιρία να ανασάνει.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Καρίγιο, ωστόσο η Σοσιεδάδ ισοφάρισε στο 31’ με τον Σέρλοθ. Ο Ρόμπιν λε Νόρμαντ στο 39’ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Ιμανόλ Αλγουαθίλ, στέλνοντάς την στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα δεν είχε κάποιο άλλο τέρμα, με την Σοσιεδάδ να κρατάει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος και την Έλτσε να μην μπορεί να αντιδράσει ώστε να πετύχει κάποιο γκολ.

Στα άλλα παιχνίδια νωρίτερα, η Οσασούνα επικράτησε 1-0 της Αλαβές και την άφησε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης το πέτυχε ο Μπούντιμιρ στο 90+2’, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Η Εσπανιόλ νίκησε με σκορ 1-0 την Θέλτα, με τις δυο ομάδες να παραμένουν στα μεσαία στρώματα της βαθμολογίας. Σκόρερ ο Γου Λέι στο 89’, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να κάνουν κάτι στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.