Η Μπαρτσελόνα λύγισε την Μπάγερν Μονάχου (81-72)

Πήρε το εισιτήριο για το Final Four του Βελιγραδίου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης

Το 3ο εισιτήριο για το Final Four του Βελιγραδίου θα έχει… μπλαουγκράνα χρώμα! Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα, ωστόσο υπέταξε την Μπάγερν Μονάχου (81-72) στο 5ο ματς της σειράς κι έκανε το 3-2.

Οι Καταλανοί ζορίστηκαν αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πάτησαν γκάζι μετά την ανάπαυλα και με επιμέρους σκορ 29-15 στην 3η περίοδο, έκαναν την ολική ανατροπή.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ο Λαπροβίτολα (26 πόντοι με 5/7 τρίποντα, 3 ασίστ), από… κοντά σε απόδοση οι Μίροτιτς (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Καλάθης (10 πόντοι, 5 ασίστ). Στον ημιτελικό, η Μπάρτσα θα συγκρουστεί με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Από την άλλη, οι Βαυαροί έπεσαν με ψηλά το κεφάλι, αφού οδήγησαν τη σειρά στο 5ο παιχνίδι, έχοντας σημαντικές απουσίες. Χάντερ (18 πόντοι), Γιάραμαζ (17 πόντοι), Γουάιλερ-Μπαμπ (10 πόντοι, 4 ασίστ) και Λούτσιτς (6 πόντοι, 10 ριμπάουντ) διασώθηκαν από τους φιλοξενούμενους.

Η Μπαρτσελόνα
 ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 9-4 (4’), με τον Ντέιβις να κουβαλάει επιθετικά την ομάδα του. Κάπου εκεί όμως αφυπνίστηκαν οι Βαυαροί και με σερί 11-0, πέρασαν μπροστά (9-15 στο 7’), με τον Χάντερ να μην έχει… αντίπαλο κάτω από τη ρακέτα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν βραχεία κεφαλή (18-19).

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους δεν μπορούσε να βρει ρυθμό επιθετικά ούτε στη δεύτερη περίοδο, με συνέπεια να βρεθεί στο -3 (24-27 στο 15’). Με 2 διαδοχικά τρίποντα από Γουάιλερ-Μπαμπ και Γιάραμαζ, η Μπάγερν έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με +6 (31-37)!

Οι Καταλανοί μπήκαν… φουριόζοι στο 3ο δεκάλεπτο και με σερί 7-0, ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά (38-37 στο 22’). Οι παίκτες του Τρινκιέρι βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια και δεν άφησαν την Μπάρτσα να ξεφύγει (45-45 στο 25’). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Λαπροβίτολα, που πήρε από το χεράκι την ομάδα του και την οδήγησε σε 8-0 σερί (53-45 στο 27’). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν «αέρα» 8 πόντων (60-52).

Στο 4ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξέφυγε με +13 (68-55 στο 34’), με τους Λαπροβίτολα και Μίροτιτς να είναι ασταμάτητοι. Ο Χάντερ κράτησε όρθια την Μπάγερν και ροκάνισε τη διαφορά (70-62 στο 36’), αλλά οι Βαυαροί δεν είχαν άλλη βενζίνη στο ρεζερβουάρ τους. Με τον Λαπροβίτολα να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα, οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στο τελικό 81-72 κι έκλεισαν θέση για το Final Four του Βελιγραδίου.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 31-37, 60-52, 81-72.

Μπαρτσελόνα-Μπάγερν Μονάχου 81-72