NBA

Οι Μπλέιζερς «καθάρισαν» τους Τίμπεργουλβς με 11 τρίποντα του Λίλαρντ

Επιβλητική νίκη Κλίπερς επί Σέλτικς, φοβερός Ντόντσιτς κοντά στο triple-double

Ο Ντέμιαν Λίλαρντ ήταν… on fire και οι Μπλέιζερς δεν μπορούσαν να χάσουν. Επικράτησαν εύκολα 133-112 των Τίμπεργουλβς με τον ηγέτη τους να έχει 38 πόντους με 11/17 τρίποντα, παρότι δεν έπαιξε καθόλου στην τέταρτη περίοδο. Το έντεκα τρίποντα σε ένα ματς ισοφάρισαν το δικό του ρεκόρ (αλλά και του Πόρτλαντ) με 5:45 να απομένουν στο τρίτο δωδεκάλεπτο και αν έπαιζε και στο τέταρτο ίσως να απειλούσε το ρεκόρ των 14 τριπόντων που έχει ο Κλέι Τόμπσον από τις 29/10/2018.

Οι Κλίπερς έδειξαν τα δόντια τους απέναντι στην ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ. Ο Πολ Τζορτζ με 26 και ο Κογουάι Λέοναρντ με 25 πόντους ηγήθηκαν στο 113-93 επί των Σέλτικς, που πήραν 21 πόντους από τον Τζέιλεν Μπράουν και 20 από τον Τζέισον Τέιτουμ.

Ο Λούκα Ντόντσιτς επέστρεψε δριμύτερος από απουσία ενός αγώνα και οδήγησε τους Μάβερικς στη νίκη 121-114 επί των Θάντερ. Ο Σλοβένος γκαρντ 38 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους πήγε στράφι η μεγάλη εμφάνιση του Σέι Γκίλτζους-Αλεξάντερ με 42 πόντους.

Με όπλο την άμυνά τους οι Χιτ πέρασαν με 87-82 από την Ιντιάνα. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε 22 πόντους και 17 ριμπάουντ για το Μαϊάμι, ενώ 20 πόντους πρόσθεσε ο Τζίμι Μπάτλερ που πέτυχε επτά σερί καθοριστικούς πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Οι Νετς έφτασαν τέσσερις σερί νίκες περνώντας με 112-100 από την Γουάσινγκτον έχοντας σε κέφια το δίδυμο Κέβιν Ντουράντ και Κάιρι Ίρβινγκ με 30 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Τζα Μοράντ και Τρέι Γιανγκ απουσίαζαν, αλλά οι Γκρίζλις κάλυψαν το κενό του πρώτου σε αντίθεση με τους Χοκς, τους οποίους και συνέτριψαν με 128-103. Ο Τάιους Τζόουνς είχε 22 πόντους και 11 ασίστ για τους νικητές.

Οι Σπερς έφτασαν σε τρίτη σερί νίκη μετά από τις έντεκα διαδοχικές ήττες. Νέο θύμα τους οι Καβαλίερς, τους οποίους νίκησαν 112-111 με τον Κέλντον Τζόνσον να μετρά 21 πόντους και να ταπώνει σε κρίσιμη επίθεση των φιλοξενούμενων τον Ντόνοβαν Μίτσελ.