Ο Κολοσσός επιβλήθηκε και της Καρδίτσας (73-62)

Έφτασε τις πέντε σερί νίκες και πλησίασε το Περιστέρι bwin στην τρίτη θέση

Καθάρισε και την Καρδίτσα και βλέπει τριάδα ο Κολοσσός! Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλίας και επιβλήθηκε με 73-62, ανεβαίνοντας στο 8-5 και πλησιάζοντας το Περιστέρι bwin. Πέμπτη σερί νίκη για την ομάδα της Ρόδου, με τον Μορέιρα να πρωταγωνιστεί με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ. Δεν ήταν αρκετοί οι 20π. που πέτυχε στο ντεμπούτο του ο Γκάλινατ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και έφτασαν γρήγορα στο 9-0. Η Καρδίτσα απάντησε με ένα σερί 7-0 για το 9-7, με τον Κολοσσό να περνά στην αντεπίθεση και να φτάνει όχι απλά σε διψήφια διαφορά, αλλά και στο +14, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 23-9 υπέρ της ομάδας της Ρόδου.

Η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου να φτάνει αρχικά στο +16 (32-16), και στη συνέχεια στο +20 (36-16). Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν ελαφρώς τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 40-25, με τον Μορέιρα να έχει 10 πόντους και 8 ριμπάουντ από το ημίχρονο.

Δυναμικά μπήκε και στο δεύτερο μέρος ο Κολοσσός, ανεβάζοντας γρήγορα τη διαφορά στο +18 (48-30). Ωστόσο, η Καρδίτσα ανέβασε ρυθμούς και με ένα 8-0 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, μείωσε σε 55-45.

Στην τελευταία περίοδο, το σύνολο του Νίκο Παπανικολόπουλου μείωσε στους 8 πόντους (59-51), ωστόσο ο Κολοσσός κατάφερε να διαχειριστεί άψογα το προβάδισμά του και έφτασε στη νίκη με 73-62!

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 40-25, 55-45, 73-62