Η Φράιμπουργκ λύγισε με 2-0 την Βόλφσμπουργκ

;Eπιασε την Ουνιόν στην τέταρτη θέση, ελπίζοντας για το εισιτήριο του Champions League

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ζάλαϊ, ο οποίος έφτιαξε και τα δυο γκολ, η Φράιμπουργκ επικράτησε 2-0 της Βόλφσμπουργκ, για την 33η αγωνιστική της Bundesliga και έπιασε την Ουνιόν στην 4η θέση.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποιο τέρμα, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Ο Γκίντερ άνοιξε το σκορ στο 71’, ύστερα από ασίστ του Ζάλαϊ, με τον Πέτερσεν στο 75ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα.

Στο 80’ ο ίδιος παίκτης έγραψε το 3-0 αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο Χέφλερ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες, κάτι που δεν τους επηρέασε ιδιαίτερα.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ να παίρνει μια σημαντική νίκη και να ελπίζει για το εισιτήριο του Champions League!