ΟΦΗ

Αγχώθηκε από την αξιόμαχη Κηφισιά, αλλά πέρασε στα προημιτελικά ο ΟΦΗ!

Η Κηφισιά προηγήθηκε με τον Κωνσταντακόπουλο αλλά το πέναλτι του Φελίπε στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 1-1

Πλώρη για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson έβαλε ο ΟΦΗ! Οι Κρητικοί τα βρήκαν σκούρα στην Καισαριανή απέναντι στην αξιόμαχη Κηφισιά, αλλά τελικά το πέναλτι του Φελίπε στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 1-1 και χάρισε στην ομάδα του Πέπε Μελ την πρόκριση στην οκτάδα.

Ο Κωνσταντακόπουλος είχε δώσει προβάδισμα στην Κηφισιά, η οποία στρίμωξε τον ΟΦΗ και τον άγχωσε, μειώνοντας το συνολικό σκορ στο… γκολ (σσ. 3-1 το πρώτο ματς υπέρ των Κρητικών), αλλά τελικά πληγώθηκαν στο φινάλε και στρέφουν πλέον το βλέμμα τους στο πρωτάθλημα.

Με τον Παναιτωλικό στα προημιτελικά θα κοντραριστεί ο ΟΦΗ, ο οποίος προκρίθηκε με συνολικό 5-4 επί της Καλλιθέας.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε την Κηφισιά ο Ντέιβιντ Νίλσεν. Ο Νικοπολίδης στην εστία και οι Παρράς, Βαφέας, Σπίνος, Σμπώκος στην άμυνα. Σολόα, Αντούνες στα χαφ, με τους Ίλιεφ, Κωνσταντακόπουλο, Αντερέγκεν στη μεσοεπιθετική τριάδα. Ο Τετέι στην κορυφή της επίθεσης.

Με 4-3-3 κατέβασε τον ΟΦΗ ο Πέπε Μελ. Στο τέρμα ο Μπάουμαν και οι Αμπάντα, Πασαλίδης, Βούρος, Λάρσον στην τετράδα της άμυνας. Οι Γκλάζερ, Γκαγέγος, Μπάκιτς στην τριπλέτα του άξονα, με τους Μοσκέρα, Ριέρα στα εξτρέμ και ο Ντίκο μοναδικός προωθημένος.

Καλύτερος ήταν ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, πιο δραστήριος και επικίνδυνος, αλλά αδυνατούσε να φτιάξει τις πολύ μεγάλες φάσεις μπροστά στην εστία του Νικοπολίδη. Η Κηφισιά έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις και είχε την πρώτη της καλή στιγμής στο 36ο λεπτό, την οποία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί και να βάλει… φωτιά. Συγκεκριμένα, ο Τετέι έσπασε στον αμαρκάριστο Αντερέγκεν, ο οποίος κατάφερε να χάσει το κοντρόλ μέσα από την μικρή περιοχή.

Τα λεπτά περνούσαν ο ρυθμός είχε πέσει λίγο, με τους Κρητικούς να έχουν μια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 43’. Μετά από ωραία συνεργασία του Λάρσον και του Μπάκιτς, ο δεύτερος έκανε ένα σουτ από δύσκολη γωνία, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Η Κηφισιά μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο ημίχρονο, αποφασισμένη να κυνηγήσει τις πιθανότητές της και πίεζε συνεχώς την εστία του ΟΦΗ, θέλοντας να βρει το γκολ για να βάλει φωτιά στο ματς! Στο 60ο λεπτό, οι γηπεδούχοι το… κατάφεραν και άνοιξαν το σκορ, προσθέτοντας άγχος στην ομάδα του Πέπε Μελ.

Συγκεκριμένα, ο Τετέι έσπασε στον Κωνσταντακόπουλο, ο οποίος με ωραίο πλασέ εκτέλεσε τον Μπάουμαν για το 1-0. Στη συνέχεια του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και την κυκλοφορία και προσπαθούσαν να βρουν και ένα δεύτερο τέρμα για να στείλουν το ματς στην παράταση. Πίεζαν, απειλούσαν αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαιναν ολοένα και περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο.

Ωστόσο, τα όνειρα της Κηφισιάς έσβησαν στις καθυστερήσεις, όταν ο Παρράς ανέτρεψε τον Μπάκου και ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, με τον Φελίπε στο 90+3’ να κάνει το 1-1. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και οι Κρητικοί με συνολικό σκορ 4-2 πέρασαν στους «8» του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναιτωλικό.

MVP:
Ο Μπάκου έκανε το ντεμπούτο του και έδειξε καλά δείγματα, κερδίζοντας το πέναλτι από τον Παρρά στις καθυστερήσεις, το οποίο κλείδωσε και την πρόκριση του ΟΦΗ στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Η σφυρίχτρα: O Ματσούκας έκανε καλή διαιτησία, δίνοντας σωστά πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ στο 90’ σε ανατροπή του Μπάκου από τον Παρρά. Το έκανε μάλιστα χωρίς να συμβουλευτεί το VAR, αφού ήταν κοντά στη φάση και πήρε τη σωστή απόφαση.