SUPERLEAGUE 1

Αλήθεια είναι!! Aπό 0-3 , 3-3 στο τελευταίο τέταρτο ο ΟΦΗ

Το λεγα σ΄ένα φίλο μου που ρώτησε το σκορ, και μου είπε αυτά είναι Μυθεύματα

Δεν λέγαμε και τίποτα άλλο.Είπαμε σιγά σιγά τη φετινή χρονιά, να αναλύουμε τα παιχνίδια του ΟΦΗ, όσο μπορούμε, γιατί σίγουρα υπάρχουν άξια παλικάρια γι αυτή τη δουλειά και ήδη υπάρχει εργολαβία. Και δεν θα προλαβαίνουμε συγκινήσεις και παιχνίδια τα οποία γίνονται μια φορά στα 52 χρόνια.

Θα μου πείτε μας δουλεύεις ρε φιλαράκι και λες 52 χρόνια, και δε λες ένα πιο στρογγυλό νούμερο και μικρότερο πχ μια φορά τη δεκαετία. όχι βέβαια επειδή τίποτα που γράφω δεν είναι τυχαίο, έτσι κι αυτό το 52 έχει τη δική του σημασία.Τόσα χρόνια πέρασαν για να γίνει μια ανατροπή καρμπόν όπως η χτεσινή. Σίγουρα δεν σφύριζε και τότε ο Φωτιάς, ούτε ο αντίπαλος ήταν ο ίδιος.Απλά και τότε ο ΟΦΗ βρέθηκε πίσω στο σκορ 0-3 και με τον Αείμνηστο Πέτρο Βουζουνεράκη σε μεγάλα κέφια να ισοφαρίζει σε 3-3 με δικό του χατ τρικ. Επική ανατροπή και πάλι μισό αιώνα μετά. Γιατί πάντα τα γεγονότα μας ξαναπαρουσιάζονται κάποια στιγμή είτε ως δράμα είτε ως κωμωδία. Ανάλογα από τη θέση μας ή την οπτική μας.

Έχουμε τόσα πολλά και διαφορετικά να πούμε για το παιχνίδι του ΟΦΗ με την ΑΕΚ που λέω να μη πω τίποτα. Πλάκα κάνω. Αφού σας έχω τάξει να τα λέμε μετά από κάθε παιχνίδι του ΟΦΗ και να λέω το κοντό μου και το μακρύ μου για τους παίκτες και τον προπονητή.

Έλα μου όμως που το χτεσινό παιχνίδι έχει τόσα να πεις για όλους. Από κόσμο, παίκτες, προπονητή, διαιτησία, παράγοντες, δημοσιογράφους μεγάλους και μικρούς. Θα προσπαθήσω να μείνω μόνο στους παίκτες και το Νιόπλια κι ελπίζω στη πορεία να μη παρασυρθώ.

Να ξεκινήσω μ΄ένα χαρακτηριστικό κομμάτι της δικής μου σκέψης για τα υλικά του φετινού ΟΦΗ, ότι έλειπαν ως τραυματίες 5 παίκτες που θα μπορούσαν να είναι βασικοί σε οποιαδήποτε μορφή ενδεκάδας. Και μιλάω για Μαρινάκη, Μεγιάδο, Τοράλ, Τσιλιανίδη και Στάϊκο.

Πάμε τώρα στους παρόντες γιατί αυτοί γράφουν την ιστορία και όχι οι απόντες.

Νιόπλιας:Ο προπονητής του ΟΦΗ σίγουρα έπαιξε καταλυτικό ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος με το κοουτσάρισμα που έκανε και τις αλλαγές του. Πάντα όμως το νόμισμα έχει 2 όψεις. Και η μια πλευρά μου λέει ότι οι αλλαγές στο ημίχρονο των Ουες και Ντουρμισάι έδωσαν κίνηση, μεγαλύτερη επιθετικότητα, πιο καθαρή δημιουργία και άλλη ψυχολογία στον ΟΦΗ που ήταν πίσω με 2 γκολ. Όταν παίζεις με παίκτη παραπάνω είναι λογικό να κρατήσεις τον σέντερ φορ μέσα και στο δεύτερο ημίχρονο για να τον δεις μαζί με τον Ντουρμισάι και να πιέσεις τον αντίπαλο, άρα λογικό να τον βγάλεις στη μια ώρα παιχνιδιού αφού ούτε ο ίδιος δεν βοηθάει τον εαυτό του.Η αλλαγή Γρίβα αντί Λάμπρου, ήταν περισσότερο να δώσει ανάσες στον δεύτερο καθώς ήσουνα στο 0-3 και άρχιζες να βλέπεις το παιχνίδι της Τετάρτης με τον Αστέρα, παρά περίμενες ότι ο Φρίξος θα έβρισκε την …Έλλη. Η άλλη πλευρά όμως μου λέει να αναρωτηθώ τι τρέχει με τον Ουες? Είναι το δεύτερο παιχνίδι που ενώ δεν υπάρχει Μαρινάκης χρησιμοποιείται άλλος παίκτης από τον καθαρόαιμο δεξί σου μπακ σ αυτή τη θέση. Και με τον Άρη έγινε μετατόπιση του Βούρου και με την ΑΕΚ ξεκίνησε ο Βούρος. Το θέμα είναι ότι και τις δύο φόρες μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ο Ουές μπήκε στο παιχνίδι και είχε θετικό πρόσημο. Το μεγάλο ατού όμως του coach είναι η προσωπικότητα του που εμπνέει τους παίκτες και παίζουν και γι αυτόν γιατί τον πιστεύουν σε αντίθεση με τον προηγούμενο. Να σημειώσω εδώ ότι είναι αήττητος στον πάγκο του ΟΦΗ από τη μέρα που ανέλαβε.

Επασί: Τερματοφύλακας με καλά αντανακλαστικά, έχει έξοδο , έχει τα προσόντα για βασικός. 3 γκολ δέχτηκε χωρίς να έχει ευθύνη ενώ κρατάει το επίπεδο του σκορ και σε 2 ακόμα δύσκολες περιπτώσεις.Είναι τερματοφύλακας που στη διάρκεια του πρωταθλήματος θα πούμε ότι ήταν η αιτία που πήρε βαθμούς ο ΟΦΗ κι όχι που έχασε.

Βούρος: Κλήθηκε για ένα ημίχρονο να παίξει δεξί μπακ και για ένα στο κέντρο της άμυνας.Στο πρώτο ημίχρονο δεν απέφυγε τα λάθη καθώς δεν ήταν κι εύκολο να ανακόψει τον ταχυδυναμικό Άμραμπατ. Μάλιστα πολλές φορές τον βλέπουμε να κλείνει προς το κέντρο της άμυνας να βοηθήσει χωρίς να μπορεί να κόψει τον αντίπαλο του.Είναι και στα 3 γκολ της ΑΕΚ μέσα στη φάση είτε άμεσα είτε έμμεσα.Τον βγάζει στ΄ανοικτά το πρώτο του γκολ στην superleague που ήταν το επιστέγασμα μιας τρελής ανατροπής.

Κοροβέσης: Η ΑΕΚ είχε διαβάσει το παιχνίδι του ΟΦΗ και που να χτυπήσει.Έτσι βλέπουμε από τα πρώτα λεπτά να παίζει με Γκαρσία από τη δεξία πλευρά 8 στις 10 φορές.Από κει ξεκίνησε η φάση Γκαρσία στο 2, το πρώτο γκολ,το δεύτερο γκολ και ευτυχώς για αυτόν ήρθαν οι άγιοι Λάμπρου και Νέιρα να βγάλουν εκτός παιχνιδιού τον Γκαρσία γιατί η βραδιά θα ήταν δύσκολη.Αν ο ΟΦΗ πισεύει ότι έχει καλή αριστερή αμυντική πλευρά τότε εμείς περισσεύουμε.Είναι κάτι ανάλογο με τους τερματοφύλακες.Τώρα που έχεις Επασί καταλαβαίνεις αν οι υπόλοιποι ήταν για βασικοί ή για συμπλήρωμα.

Διαμαντής και Πασαλίδης: Με αρκετά προβλήματα, ίσως και συνεννόησης άφησαν κενούς χώρους στο πρώτο ημίχρονο.Στο δεύτερο θυσιάστηκε ο Πασαλίδης για να μπει ένα δεξί μπακ αλλά όποιος κι αν έφευγε τα πράγματα θα ήταν λιγότερο δύσκολα αφού έλειπε ο Γκαρσία.Πάντως η αμυντική γραμμή δεν είχε την ίδια συνοχή του αγώνα με τον Άρη.Θα μου πείτε εδώ ποιον να πρωτοπιάσεις. Σωστό κι αυτό.

Ντε Γκουζμάν: Αθόρυβη αλλά καλή δουλειά στο χώρο της μεσαίας γραμμής , με πολλά τρεξίματα και κοψίματα αλλά με την επιστροφή των τραυματιών τον βλέπω πιο εύκολα να μένει εκτός από τους άλλους δύο του κέντρου που έχουν κάνει 2 πολύ μεστά παιχνίδια.

Γκαγέγος: Ένα εξάρι από αυτά που βγάζει η πατρίδα του.Έχει προσαρμοστεί γρήγορα  και είναι ο τύπος που καλύπτει τα πάντα από την άμυνα μέχρι να χτιστεί η επίθεση.Τη ξέρει τη μπάλα και νομίζω ότι χρόνο με το χρόνο θα κερδίζει τις εντυπώσεις.

Νέϊρα: Ο παίκτης που γύρισε το παιχνίδι.Έκανε αυτό που έπρεπε και με το παραπάνω.Εκβίασε και πήρε την αποβολή Γκαρσία για να μείνει ο αντίπαλος οχι μόνο με 10 αλλά να χάσει κι ένα από τους καλύτερους του παίκτες.Πέτυχε τα 2 γκολ που ξεσήκωσαν τον κόσμο κι έδωσαν πίστη στον ΟΦΗ ότι μπορεί να ισοφαρίσει.Κι αν το πρώτο είναι με ωραία κεφαλιά ψαράκι ως σέντερ φορ, το δεύτερο είναι από λάθη που φέρνουν τη μπάλα στα πόδια του, αλλά εκεί ξέρει και την προσποίηση άδειασμα να κάνει και ωραία να πλασάρει.Πάνω από όλα όμως είναι το πάθος του και άψογη μεταφορά μπάλας στο τρίτο μισό της ΑΕΚ όπου είχε 14/14 προσπάθειες.MVP μακράν του δεύτερου.

Καμάου:Ένα εξτρέμ που έχει ταχύτητα και μπορεί να παίξει μπάλα αλλά θεωρώ ότι δεν είναι έτοιμος ακόμα για βασικός σε μια ομάδα σαν τον ΟΦΗ.Χρειάζεται δουλειά στη δύναμη, πρέπει να βάλει λίγο μάζα για να μπορεί να χτυπάει τα άκρα μιας άμυνας με τσαμπουκά.Δουλειά για μένα και στις πάσες,κυρίως τις μακρινές.Άλλωστε είναι μια θ΄’εση που θέλει καλή σέντρα και ενίοτε με διαβήτη.

Λάμπρου: Όαση στην επιθετική γραμμή του ΟΦΗ κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.Ένας παίκτης που δεν έκανε προετοιμασία με την ομάδα που παίζει αλλά με άλλη, δεν έχει βρει αλκόμα τους αυτοματισμούς και τη χημεία που πρέπει με τους συμπαίκτες του.Η ποιότητα του αλλά και η οξυδέρκεια του φάνηκε στο χτεσινό αγώνα.Κίνηση ματ το παρατεταμένο κράτημα Γκαρσία αλλά τη ψυχολογία του παιχνιδιού.Στα επόμενα ματς θα είναι ακόμα καλύτερος και γρήγορα περιμένω και γκολ του.άλλωστε δείχνει με τη τεχνική του ότι μπορεί να σκοράρει όπως θέλει.

Καστάνιος: Λένε για τους προπονητές αν βγάζουν παρέλαση, αλλά δε νομίζω ότι ο παλαίμαχος θα είναι βασικός μέχρι τότε με τις εμφανίσεις που κάνει.Δεν τον ένιωσε η άμυνα της ΑΕΚ, η οποία δεν θα είναι όπως δείχνει στα 2 πρώτα ματς και από τις πιο σφιχτές του πρωταθλήματος.Μην ξεχνάται ότι ο σέντερ φορ του Απόλλωνα εκτός έδρας, την πρώτη αγωνιστική, στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 3 κλασικές ευκαιρίες απέναντι στην ίδια άμυνα .Ο Καστάνιος 1 σουτ σε 2 αγώνες και 122 λεπτά συμμετοχής.Όχι κεφαλιά δεν έκανε..

Οι αλλαγές που έγιναν βοήθησαν και στο χρονικό σημείο που έγιναν και έδωσαν αυτά που ήθελε ο Νιόπλιας. Πιο δραστήριοι οι Ντουρμισάι και Ουές που έπαιζε χωρίς φόβο όλη τη πλευρά.Ο Van Duinen δεν με τρελαίνει και στο πρόσωπο του βλέπω περισσότερο ένα ρολίστα και παίκτη που θα παίζει κανένα εικοσάλεπτο ως αλλαγή στα ματς.

Δεν θέλω να επεκταθώ σ΄αυτό το κομμάτι σε άλλους συντελεστές πέρα από προπονητή και παίκτες για αυτό για τα υπόλοιπα κομμάτια θα τα πούμε άλλη φορά. Απλά για να μην τ΄αφήσω έτσι να αιωρείται θα βάλω μια πρόταση για καθετί από αυτά που ανέφερα στην αρχή.

Διαιτησία:Κακός διαιτητής, αυτός που έστειλε τον Ιωνικό πέρυσι στην superleague στο τελευταίο ματς με τον Εργοτέλη. Αν ήταν ταινία θα έπαιζε στο  “Τα κομάντος επιστρέφουν”

Κόσμος: Δεν υπάρχουν λόγια. Καταπληκτικός σε όλη τη διάρκεια ανεξάρτητα με το σκορ.Βασικός παράγοντας της ανατροπής είναι αναπόσπαστο στοιχείο του ΟΦΗ. Αν δεν ντρεπόντουσαν κάποιοι θα χειροκροτούσαν περισσότερα άτομα τον Ζούμπερ στην αλλαγή του. Αυτό είναι αθλητική παιδεία.

Δεν είδα τα απόκρυφα σημεία του Κονέ όπως τα είδαν λίγοι αλλά εκλεκτοί.Έχω γυρίσει πολλά γήπεδα εδώ και 40 χρόνια σε όλη την Ευρώπη.Σε κάποια την έπεφταν, κάποιοι μάγκες σε φιλοξενούμενους ή στα δημοσιογραφικά στους μη ντόπιους.Σπάνιο να ανοίξει πόλεμο ο φιλοξενούμενος σε γηπεδουχοκρατούμενη περιοχή και μάλιστα στα επίσημα (όχι σε θύρα ολόκληρη φανατικών)

Όλα όσα διαβάζετε ή βλέπετε εδώ δεν είναι μυθεύματα γιατί δεν φοβόμαστε να παραδεχθούμε ακόμα και τη στραβή που θα γίνει.