Ανατροπή και πρόκριση της Γιουνάιτεντ απέναντι στην Άστον Βίλα

Επικράτησε με σκορ 4-2 της Άστον Βίλα

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χάαγκ επικράτησε με σκορ 4-2 της Άστον Βίλα και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Carabao Cup. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους «κόκκινους διαβόλους» ο Μπρούνο Φερνάντες με ένα γκολ και μια ασίστ. Δύο αυτογκόλ σημειώθηκαν στο ματς, ένα από κάθε ομάδα.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν ήταν αρκετά ποιοτικό με τις δύο ομάδες να παίζουν ιδιαίτερα προσεκτικά. Η καλύτερη στιγμή ήταν εκείνη του 18ου λεπτού με τον Μπρούνο Φερνάντες να σκοράρει αλλά το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ και τις δύο ομάδες να οδηγούνται χωρίς σκορ στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε… ροντέο και μόλις στο 48′ η Βίλα «πάγωσε» το «θέατρο των ονείρων» με γκολ του Όλι Ουότκινς για το 0-1. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, η Γιουνάιτεντ απάντησε με τον Μπρούνο Φερνάντες να τροφοδοτεί τον Μαρσιάλ που με άψογο τελείωμα ισοφάρισε. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 61′, όταν από ενέργεια του Μπέιλι, ο Νταλό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 64′ ο Ράσφορντ, σούταρε με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Όλσεν, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Άγγλος στράικερ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα κάνοντας το 2-2.

Στο 76′ ο Μπρόυνο Φερνάντες, έφτασε κοντά στο 3-2, με τον Όλσεν να λέει «όχι» στο σουτ του. Ο Πορτογάλος δύο λεπτά μετά βρήκε τον νεαρό Γκαρνάτσο, που με τρομερό σουτ σκόραρε κάνοντας το 3-2 για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Λίγο πριν το τέλος ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ, έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ το οποίο κατέληξε στο δοκάρι. Ότι δεν κατάφερε στο 90′ ο Σκωτσέζος, το κατάφερε στο πρώτο λεπτό τον καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό 4-2 το οποίο και χάρισε μια μεγαλειώδη πρόκριση στην ομάδα του Έρικ Τεν Χάαγκ.