EURO

Αγγλία – Σκωτία 0-0: Άνευρη δίχως ρυθμό η Αγγλία, σπουδαίος βαθμός για τη Σκωτία!

Περισσότερες τελικές προσπάθειες στο ματς για τους Σκωτσέζους που θα μπορούσαν να κάνουν τη… ζημιά στο δεύτερο ημίχρονο!

Η τελευταία χρονικά αναμέτρηση της σημερινής ημέρας διεξήχθη στο «Γουέμπλεϊ» εκεί όπου Αγγλία και Σκωτία ήθελαν αμφότερες τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Η μεν Αγγλία με δική της επικράτηση έπαιρνε οριστικά ένα εισιτήριο για την φάση των «16», ενώ η δε Σκωτία σε περίπτωση που έκανε την έκπληξη και έφευγε με το διπλό από το Λονδίνο θα… αναζωπύρωνε τις ελπίδες της για πρόκριση μετά το άσχημο αποτέλεσμα της πρώτης αγωνιστικής με αντίπαλο την Τσεχία. Σε μια σκληρή και χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό αναμέτρηση, η Σκωτία κατάφερε να πάρει σπουδαίο βαθμό στην έδρα της Αγγλίας ενώ είχε τις ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο για να φύγει με το διπλό από το Λονδίνο. Οι Άγγλοι από την άλλη παρουσιάστηκαν άνευροι, δίχως χημεία και ρυθμό προβληματίζοντας με την εικόνα τους ενόψει της συνέχειας στον θεσμό. Πολλά τα παράπονα του φίλαθλου κόσμου των «Λιονταριών» προς το πρόσωπο του τεχνικού της ομάδας, Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήταν από πλευράς Σκωτίας με τον Άνταμς να κάνει το σουτ στην κίνηση και τον Στόουνς να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας διώχνοντας τον κίνδυνο για την εστία του Πίκφορντ. Πρώτο κόρνερ στον αγώνα στο 11ο λεπτό με τον Στόουνς να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μάρσαλ. Δύο λεπτά αργότερα η Αγγλία είχε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Στέρλινγκ να κλέβει τη μπάλα, να περνάει στον Μάουντ αλλά η κοντινή προβολή του ποδοσφαιριστή της Τσέλσι ήταν άστοχη. Σκληρός αγώνας με πάθος και δυνατά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν, ότι περιμέναμε από μια βρετανική αναμέτρηση, χαρακτηριστικά που όμως συνέβαλαν στη συχνή διακοπή στη ροή του αγώνα. Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλ0ξενούμενους στο 30΄ με τον Πίκφορντ να πραγματοποιεί φανταστική επέμβαση στο δυνατό σουτ του Ο΄Ντόνελ! Παρά την προσπάθεια των Άγγλων να πιέσουν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι ποδοσφαιριστές του Σάουθγκεϊτ δεν έβρισκαν λύσεις μεσοεπιθετικά με τους Σκωτσέζους να αμύνονται μαζικά και να προσπαθούν να φανούν απειλητικοί σε αντεπιθέσεις.

Οι Άγγλοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο χάνοντας σημαντική ευκαιρία στο 47΄ με το μακρινό σουτ του Μάουντ να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Μάρσαλ. Νέα ευκαιρία και πάλι για τους Άγγλους στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τζέιμς να βρίσκει χώρο αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία του Μάρσαλ. Μονόλογος των Άγγλων στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου αλλά Μάρσαλ και αστοχία κρατούσαν το παιχνίδι στο 0-0. Υποψία φάσης για την Σκωτία στο 62΄ με τον Μινγκς να προλαβαίνει τον Ντάικς και να διώχνει σε κόρνερ ενώ ο Σκωτσέζος επιθετικός είχε «οπλίσει». Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ήταν ο ίδιος παίκτης που αυτήν τη φορά «εκτέλεσε» αλλά ο Μινγκς απομάκρυνε πριν περάσει η μπάλα την τελική γραμμή. Με το ματς να μένει στο 0-0 οι Σκωτσέζοι είχαν κάθε λόγο να πιστεύουν σε νίκη μέσα στο «Γουέμπλεϊ» απέναντι στους άνευρους μεσοεπιθετικά Άγγλους. Ευκαιρία μετά από ώρα ξανά για τη Σκωτία με τον Άνταμς να πιάνει ένα σουτ στην κίνηση αλλά να μη μπορεί να κρατήσει τη μπάλα χαμηλά στέλνοντας την αρκετά άουτ. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την απόδοση των Άγγλων να μην καλυτερεύει. Η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο έδινε την εντύπωση πως η Αγγλία ήταν εκείνη που βολευόταν περισσότερο με την ισοπαλία, ενώ η Σκωτία αν ήταν πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να κάνει την έκπληξη και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Εντέλει με το τελικό 0-0 οι Σκωτσέζοι πήραν έναν σπουδαίο βαθμό ενόψει του τελευταίου κρίσιμου αγώνα με αντίπαλο την Κροατία, ενώ οι Άγγλοι θα αναμετρηθούν με τη Τσεχία στην τελευταία αγωνιστική με φόντο την πρώτη θέση του ομίλου.

Ενδεκάδες:

Αγγλία(Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Τζέιμς, Στόουνς, Μινγκς, Σο, Φίλιπς, Ράις, Μάουντ, Φόντεν(Γκρίλις 63΄), Στέρλινγκ, Κέιν(Ράσφορντ 74΄)

Σκωτία(Στιβ Κλαρκ): Μάρσαλ, Χάνλεϊ, ΜακΤόμινει, Τίρνι, Ο΄Ντόνελ, ΜακΓρκέγκορ, Γκίλμουρ(Άρμστρονγκ 77΄), ΜακΓκιν, Ρόμπερτσον, Άνταμς(Νίσμπετ 86΄), Ντάικς