ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ανησυχία για Τοράλ στην ήττα από τη Βέστερλο!

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με 1-0 από τη Βέστερλο και περιμένει νεότερα για τον τραυματισμό του Τοράλ.

Στο πλαίσιο του τέταρτου φιλικού αγώνα προετοιμασίας του ΟΦΗ, η κρητική ομάδα αντιμετώπισε τη Βέστερλο η οποία τα τελευταία χρόνια αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία του βελγικού πρωταθλήματος. Η συγκεκριμένη αναμέτρηση, σε αντίθεση με τα προηγούμενα φιλικά που έδωσε ο ΟΦΗ σε Ολλανδία και Βέλγιο, ήταν η πρώτη που διεξήχθη σε κανονικό γήπεδο (στο «Het Kuipje», έδρα της Βέστερλο) με την παρουσία 400 φιλάθλων στις κερκίδες.

Με τα νεότερα χρονολογικά μεταγραφικά αποκτήματα, Επασί, Καμάου και Τοράλ (έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 27΄) να πραγματοποιούν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τη φανέλα του ΟΦΗ, η ομάδα του Ηρακλείου γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Βέστερλο στο «Het Kuipje με τον Σούμα να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 51΄. Αξίζει να αναφερθεί πως στην αποστολή του ΟΦΗ για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση συμπεριλήφθηκε και ο 21χρονος Ελβετός επιθετικός Λορέντζο Γκονζάλες, ο οποίος άφησε θετικές εντυπώσεις στα λεπτά τα οποία αγωνίστηκε.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τη Βέστερλο στο 6΄ με τον Εφεστιόν να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Επασί βρισκόταν σε ετοιμότητα μπλοκάροντας εύκολα τη μπάλα. Η Βέστερλο είχε νέα σπουδαία ευκαιρία στο 10΄ με τον Βάασεν να κερδίζει τη μπάλα από τον Νέιρα και να σουτάρει, με τη μπάλα να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Επασί και να φεύγει άουτ. Καλύτερη η Βέστερλο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον ΟΦΗ ωστόσο να κυκλοφορεί ορθολογικά τη μπάλα όταν έχει εκείνος την κατοχή, δίχως όμως να μπορεί να φτάνει σε κάποια τελική προσπάθεια. Στο 24΄ η Βέστερλο είχε μία ακόμα καλή στιγμή με την κεφαλιά του Βάασεν να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Επασί. Στο 37΄ ο ΟΦΗ κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο με τον Νοικοκυράκη να χρησιμοποιεί εξαιρετικά το σώμα του και να υποχρεώνει τον Σούμα σε παράβαση. Ο Νέιρα ήταν εκείνος που ανέλαβε την απευθείας εκτέλεση αλλά ο Βαν Λάνγκεντονγκ έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα για πρώτη φορά στον αγώνα.

Στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο η Βέστερλο άνοιξε το σκορ με τον Σούμα να σηκώνεται ψηλότερα απ’ όλους και να παίρνει τη κεφαλιά για το 1-0 των γηπεδούχων στο 51΄. Στο 54΄ η Βέστερλο είχε σημαντική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της αλλά το σουτ στην κίνηση του Βετόκελεν πέρασε άουτ. Η καλύτερη στιγμή για τον ΟΦΗ στο ματς ήρθε στο 58΄ με τον υπό δοκιμή Γκονζάλες να αρχίζει μια αντεπίθεση, να περνάει στον Καστάνιος ο οποίος βρήκε τον Στάρτζεον αλλά εκείνος πλάσαρε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Πορτογάλος δοκίμασε και πάλι το πόδι του υποχρεώνοντας τον Βαν Λάνγκερντονγκ σε μια εντυπωσιακή επέμβαση.  Πολύ σημαντική στιγμή για τον ΟΦΗ στο 73΄ με τον Καστάνιος να πραγματοποιεί ωραίο διαγώνιο σουτ αλλά ο Βαν Λάνγκερντονγκ είχε απάντηση και σε αυτή την προσπάθεια των παικτών του ΟΦΗ. Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά της Βέστερλο να απειλήσει αλλά ο Σωτηρίου έπεσε στη δεξιά του γωνία και παραχώρησε το κόρνερ. Στο 80΄ ο Σωτηρίου πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση στην απευθείας εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε ο Πόλετ για τη Βέστερλο. Άλλη μια κακή εκτίμηση από τον Σελίμοβιτς στη συγκεκριμένη φάση, η οποία κατέληξε στο φάουλ των γηπεδούχων που – αν μιλούσαμε για επίσημο αγώνα – ενδέχεται το χρώμα της κάρτας που έδειξε ο διαιτητής της αναμέτρησης στον Λουξεμβουργιανό αμυντικό να μην ήταν κίτρινου χρώματος. Στο 90+2΄ ο Μεγιάδο άφησε τον ΟΦΗ με δέκα παίκτες καθώς υπέπεσε σε δυνατό μαρκάρισμα στον Μαμπέα με τον διαιτητή να του δείχνει ακαριαία την κόκκινη κάρτα.

Ενδεκάδες:

ΟΦΗ(Νίκος Νιόπλιας): Επασί(Σωτηρίου 46΄), Ουές(Μαρινάκης 46΄), Βούρος(Πασαλίδης 46΄), Γιαννούλης(Σελίμοβιτς 46΄), Λυμπεράκης(Κοροβέσης 46΄), Μπαλογιάννης(Μεγιάδο 46΄), Νέιρα(Ντε Γκούζμαν 46΄), Τοράλ(Νοικοκυράκης 27΄), Καμάου(Γκονζάλες 46΄), Γρίβας(Στάρτζεον 46΄), Φαν Ντάινεν(Καστάνιος 46΄)

Βέστερλο(Γιόνας Ντε Ρεκ): Βαν Λάνγκερντονγκ, Λότσι, Βαν Έενο, Βάασεν, Οουβόνο, Σεϊντού, Σούμα, Βετόκελεν, Γιαμεγιόγκο, Ντιρξ, Εφεστιόν