SUPERLEAGUE 1

Ανταγωνιστικός για 45 λεπτά, κατώτερος των περιστάσεων στο β’ μέρος!

Ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με 1-3 από τον Ολυμπιακό στο «Θ. Βαρδινογιάννης».

Σε μια αναμέτρηση με καλό και γρήγορο ρυθμό από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, παρά την έντονη βροχόπτωση, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φύγει νικητής από το Ηράκλειο επικρατώντας με 1-3 του ΟΦΗ για την 12η αγωνιστική της Super League 1.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια πλήρωσε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και ο Ολυμπιακός πίεζε και είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Σε αντίθεση με το δεύτερο μέρος, στο πρώτο ο ΟΦΗ ήταν αρκετά ανταγωνιστικός και σε πολλά σημεία καλύτερος του αντιπάλου του. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Διαμαντή, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Σισέ σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες των «ερυθρολεύκων» στο πρώτο μέρος.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κατάφερε να βρει το γρήγορο γκολ και να κάνει την ανατροπή ξανά με τον Σισέ, ενώ αργότερα απέκτησε και μαξιλαράκι ασφαλείας με τον Ρόνι Λόπες να εκμεταλλεύεται τη λανθασμένη απομάκρυνση των Κρητικών και να διαμορφώνει το τελικό 1-3. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να βρει το γκολ που θα κατέβαζε τη διαφορά στο ένα γκολ, αλλά ο Ολυμπιακός δεν του άφησε περιθώρια αντίδρασης καταφέρνοντας να διαχειριστεί με σχετική ευκολία το υπέρ του σκορ.

Στο μυαλό του κόουτς

Για τον ΟΦΗ ο Νίκος Νιόπλιας έμεινε στο 4-3-3 με τον Φελίπε Γκαγέγος να μένει στον πάγκο. Κάτω από τα δοκάρια ήταν Επασί, με τους Βούρο και Διαμαντή το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, δεξιά τον Μαρινάκη και αριστερά τον Μπαλογιάννη. Η «τριπλέτα» στη μεσαία γραμμή αποτελούνταν από του Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν και Τοράλ, ο Λάμπρου κράτησε τη θέση του στο αριστερό άκρο της επίθεσης, στα δεξιά προτιμήθηκε ο Φαν Ντάινεν, ενώ στην κορυφή παρέμεινε ο Καστάνιος.

Για τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1, χρησιμοποιώντας τους Μπα, Λόπες στο αρχικό σχήμα. Στην εστία ήταν ο Βατσλίκ, με τους Λαλά, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα. Εμβιλά, Μπουχαλάκης τα δύο χαφ, με τους Λόπες, Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρα στη μεσοεπιθετική τριπλέτα, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ελ Αραμπί.

Εξαιρετική ατμόσφαιρα και αγωνιστικός χώρος παρά την έντονη βροχόπτωση πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στον ΟΦΗ με τον Καστάνιος να κοντρολάρει και να κάνει κατευθείαν το γυριστό σουτ, αλλά ο Βατσλίκ έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα. Λίγα λεπτά μετά την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, ο ΟΦΗ είχε νέα καλή στιγμή με τον Καστάνιος να μη μπορεί να εκμεταλλευτεί το λάθος γύρισμα του Μπα, τον Βατσλίκ να βγαίνει γρήγορα από την εστία του και να προλαβαίνει τον Ολλανδό επιθετικό των γηπεδούχων.

Στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λάμπρου, η άμυνα του Ολυμπιακού δε μπόρεσε να διώξει με τη μπάλα να καταλήγει στα πόδια του προωθημένου Διαμαντή, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Βατσλίκ κάνοντας το 1-0 για τους «ασπρόμαυρους». Δίκαιο το 1-0 καθώς μέχρι εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός είχε την ανούσια κατοχή της μπάλας, με τον ΟΦΗ να είναι απειλητικός και πιο ουσιαστικός στην επίθεση.

Η πρώτη τελική προσπάθεια από πλευράς Ολυμπιακού ήρθε στο 21΄ όταν ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Επασί. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 24ο λεπτό με τον Ρόνι Λόπες να κάνει το σουτ από πλάγια θέση και τον Επασί να διώχνει με τα πόδια. Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός βρήκε το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης με τον Σισέ να παίρνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ και να ισοφαρίζει σε 1-1 στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Επασί.

Ο ΟΦΗ αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό κάνοντας το 1-0, αλλά οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να φέρουν γρήγορα το ματς στα ίσα. Στο 30΄ ο ΟΦΗ απείλησε μετά από ώρα με τον Τοράλ να βρίσκει στα αριστερά τον Λάμπρο, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ. Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα με τον Ολυμπιακό να κρατάει ψηλά τις γραμμές του ακόμα και μετά την ισοφάριση, να έχει ανεβάσει ρυθμούς στην επίθεση, την ίδια στιγμή που ο ΟΦΗ ήταν εξαιρετικός στον ανασταλτικό τομέα και αρκετά επικίνδυνος στην κόντρα.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

Στην πρώτη του τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τον Σισέ να πετυχαίνει και το δεύτερο γκολ των Πειραιωτών στο 49ο λεπτό του αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, μετά από κόρνερ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή του ΟΦΗ, έφτασε στον Σισέ και με κοντινό πλασέ ήρθε το 1-2. Ο Ολυμπιακός είχε νέα μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 59΄ με τον Αγκιμπού Καμαρά να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Επασί να διώχνει με τις γροθιές, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Εμβιλά σούταρε από μακριά με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Επασί.

Δύο λεπτά αργότερα, σε ένα λάθος διώξιμο του Μαρινάκη, ο Ρόνι Λόπες έγινε κάτοχος της μπάλας, έφερε τη μπάλα στο δεξί και έκανε το 1-3 στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Επασί. Αρκετά αποτελεσματικός ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τα αμυντικά λάθη του ΟΦΗ. Με την ολοκλήρωση του 70λεπτου ο Νίκος Νιόπλιας άλλαξε την επιθετική του γραμμή με τους Γιάννου, Τσιλιανίδη και Καμάου να περνάνε στο ματς.

Στο 72ο λεπτό ο Σισέ παραλίγο να πετύχει «χατ-τρικ» με τον Ολυμπιακό να έχει τεράστια τριπλή ευκαιρία. Πιο συγκεκριμένα, ο Μαντί Καμαρά έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Σισέ δεν μπόρεσε να νικήσει σε δύο χρόνους εξ επαφής τον Επασί, ενώ στη συνέχεια ο Εμβιλά σούταρε με τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Επασί. Πολύ καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός που είχε κλείσει τον ΟΦΗ στην περιοχή του, με την ομάδα του Νίκου Νιόπλια να προσπαθεί να βρει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στον αγώνα.

Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ στο 74΄ με τον Διαμαντή να αποχωρεί και τον Σελίμοβιτς να τον αντικαθιστά.

Ο ΟΦΗ όπως ήταν λογικό ανέβασε τις γραμμές του στα τελευταία λεπτά προσπαθώντας να βρει το γκολ που θα κατέβαζε την διαφορά στο ένα γκολ, στερούσε όμως στο δημιουργικό κομμάτι με τον Ολυμπιακό να κρατάει με σχετική ευκολία το σκορ στο 1-3. Με την ολοκλήρωση του 90λεπτου ο Στάικος, που πριν λίγα δευτερόλεπτα είχε περάσει στο παιχνίδι στην θέση του Τοράλ, έκανε το σουτ από μακριά υποχρεώνοντας τον Βατσλίκ σε μια εντυπωσιακή επέμβαση, με τον Τσέχο τερματοφύλακα να παραχωρεί το κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής από το Ηράκλειο εξαργυρώνοντας την ανωτερότητά του στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό γιατί στο πρώτο μέρος ο ΟΦΗ κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τους «ερυθρόλευκους», κάτι που όμως δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής(74΄Σελίμοβιτς), Μπαλογιάννης, Τοράλ(89΄Στάικος), Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Φαν Ντάινεν(68΄Τσιλιανίδης), Λάμπρου(68΄Καμάου), Καστάνιος(68΄Γιάννου)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης(65΄Μ. Καμαρά), Λόπες(90΄Βαλμπουενά), Α. Καμαρά, Μασούρας, Ελ Αραμπί