Απέδρασε με 1-2 από το Μπιλμπάο η Ρεάλ

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος σημείωσε αμφότερα τα τέρματα της «βασίλισσας».

Ολοένα και πιο κοντά στον τίτλο του πρωταθλήματος έρχεται κάθε βδομάδα η Ρεάλ, η οποία φιλοξενήθηκε στο «Σαν Μαμές» από τη Μπιλμπάο.

Ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, έπειτα από όμορφη συνεργασία με Κρος και Βινίσιους. Ο Γάλλος επιθετικός μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, βρήκε ξανά δίχτυα, διπλασιάζοντας τα τέρματα του, αλλά και της ομάδας του.

Στο 10′, η Αθλέτικ βρήκε την απάντηση της, με ένα μακρινό σουτ του Σαντσέ, το οποίο κατέληξε πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κουρτουά, κι έπειτα στα δίχτυα του Βέλγου κίπερ.

Το 1-2 έμεινε μέχρι τέλους, με τους «μερένχες» να κοιτάζουν τη δεύτερη Σεβίλλη με 8 βαθμούς διαφορά, αν και με ματς περισσότερο.