KYΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Απόδραση με Νίκα στο 119′ και πρόκριση μέσα στην Ηλιούπολη για τον Λεβαδειακό!

Πέρασε από τη Λαμία ο Γιούχτας 3-1 τον Αστέρα Σταυρού

Πήρε τη ματσάρα στην Ηλιούπολη ο Λεβαδειακός, μαζί και το εισιτήριο για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Novibet! Το σύνολο του Νίκου Νιόπλια επικράτησε 2-1 επί της ομώνυμης ομάδας, με όλα τα γκολ να σημειώνονται στην παράταση, το νικητήριο δε στο 118′ με τον Γιώργο Νίκα!

Αφού, λοιπόν, η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, ο νεαποκτηθείς Κουϊρουκίδης ήταν εκείνος που έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 92′. Η Ηλιούπολη απάντησε στο ξεκίνημα το δεύτερου μέρους (110′) με τον Μάντιτς, για να έρθει στο 118′ ο Νίκας (που παραχωρήθηκε στον Παναθηναϊκό, αλλά θα παραμείνει δανεικός για μία σεζόν στον Λεβαδειακό) να διαμορφώσει το τελικό σκορ με εκτέλεση πέναλτι.

Μια πολύ σημαντική πρόκριση για τους Βοιωτούς, λόγω και της δυναμικής των αντιπάλων τους, με τον Λεβαδειακό να αντιμετωπίζει στην επόμενη φάση τον νικητή του Αιολικός-Αναγέννηση Καρδίτσας.

Την ίδια ώρα, ο Αχαρναϊκός πραγματοποίησε μεγάλη έκπληξη αποκλείωντας στα πέναλτι (3-2) την Παναχαϊκή, μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Στα πέναλτι κρίθηκε και το Παναργειακός-ΠΑΟ Βάρδας, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 4-3 στη «ρωσική ρουλέτα» (1-1 η παράταση).