ΟΦΗ

Άρης και Φωτιάς τον «εκτέλεσαν» από το σημείο του πέναλτι!

Δύο πέναλτι και ένα γκολ μετά από λανθασμένη υπόδειξη κόρνερ έδωσαν τη νίκη στον Άρη με 3-1.

Σε μια αναμέτρηση με πολλές δυνατές μονομαχίες και καλό ρυθμό από την αρχή μέχρι το τέλος, ο ΟΦΗ ηττήθηκε από τον Άρη με 3-1 στη Θεσσαλονίκη για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αρκετά είναι τα παράπονα των Κρητικών, κυρίως για τη φάση του 3-1 στο 90ο λεπτό, αφού το όμορφο γκολ του Ιτούρμπε (πρώτο με τη φανέλα του Άρη) προήλθε από λανθασμένη υπόδειξη κόρνερ του Φωτιά, τη στιγμή που ο επόπτης έδειξε άουτ.

Τα άλλα δύο γκολ του Άρη προήλθαν από την άσπρη βούλα με τους Γκάμα και Καμαρά να ευστοχούν, ενώ το γκολ του Καστάνιος στο 56΄ δεν ήταν αρκετό για να φύγει ο ΟΦΗ με το πάντα «εύθραυστο» 2-1 από το «Κλεάνθης Βικελίδης».

Πλέον η ομάδα του Νίκου Νιόπλια έχει δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο έργο στη ρεβάνς του Ηρακλείου, η οποία έχει προγραμματιστεί για τις 21 Δεκεμβρίου.

Στο μυαλό του κόουτς

Για τον ΟΦΗ ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-3-3, με τον Βάτερμαν κάτω από τα δοκάρια, τους Βούρο και Διαμαντή ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο και τους Μπαλογιάννη-Μαρινάκη στα άκρα της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή φανέλα βασικού πήραν οι Γκαγέγος, Ντε Γκούζμαν και Τοράλ, ενώ στα εξτρέμ αγωνίστηκαν οι Καμάου (δεξιά) και Λάμπρου (αριστερά), με τον Καστάνιος να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Άρη ο Άκης Μάντζιος «κατέβασε» την ομάδα του επίσης με 4-3-3, με τον Ντένις στην εστία και τους Σούντγρεν, Φαμιάνο, Μπράμπετς και Γκάνεα στην άμυνα. Στον χώρο του κέντρου επιλέχθηκαν οι Τζέκο, Σάσα και Εντιαγέ, ενώ η επιθετική «τριπλέτα» αποτελούταν από τους Γκάμα, Ματέο Γκαρσία και Καμαρά.

Πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς μόλις στο 2΄ για τους γηπεδούχους, με τον Καμαρά να παίρνει την κεφαλιά από τον Βούρο και τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Βάτερμαν. Παθητικός ο ΟΦΗ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Άρη να έχει την κατοχή. Η πρώτη τελική από πλευράς ΟΦΗ ήταν στο 11΄ με το Λάμπρου να συγκλίνει από τα δεξιά αλλά να σουτάρει πάνω στον Ντένις.

Ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Βούρο να τραβάει εντός περιοχής τον Καμαρά, φάση την οποία είδε ο ίδιος ο Φωτιάς στο μόνιτορ πριν δείξει την άσπρη βούλα. Ο Γκάμα ευστόχησε από τα ένδεκα βήματα βάζοντας από νωρίς μπροστά στο σκορ με 1-0 τους «κίτρινους». Αρκετά διστακτικός και εγκλωβισμένος ο ΟΦΗ στο πρώτο μισάωρο του αγώνα.

Νέα ευκαιρία για τον Άρη στο 22΄ με τον Καμαρά να εκμεταλλεύεται την ταχύτητα του πατώντας περιοχή, αλλά το γύρισμα του σταμάτησε στον Βάτερμαν ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα. Απειλή ξανά από πλευράς Άρη στο 29΄ με τον Γκάνεα να κάνει το σουτ στην κίνηση αλλά να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ. Σημαντική απώλεια για τον Νίκο Νιόπλια ο οποίος είδε τον Γκαγέγος να αποχωρεί στο 32΄ με πρόβλημα στα πλευρά. Ο Μεγιάδο αντικατέστησε τον άτυχο Χιλιανό.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη στο 37΄ με τον Φαμπιάνο να παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά εντός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Βάτερμαν. Ένα λεπτό αργότερα ο ΟΦΗ έφτασε σε τελική προσπάθεια με τον Τοράλ να επιχειρεί το μακρινό σουτ αλλά να μη βρίσκει στόχο. Με την ολοκλήρωση του 45λέπτου ο Άρης ζήτησε ξανά πέναλτι για μαρκάρισμα του Μεγιάδο στον Εντιαγέ. Ο Φωτιάς αφού πρώτα έδειξε παίζεται, τον κάλεσαν από το VAR να δει ξανά τη φάση, με τον διαιτητή να αλλάζει την απόφασή του κα να δείχνει για δεύτερη φορά στο ματς την άσπρη βούλα. Ο Καμαρά ήταν εκείνος που ευστόχησε αυτήν τη φορά στην εκτέλεση στέλνοντας την ομάδα του με «αέρα» δύο τερμάτων στα αποδυτήρια.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα δεν διέφερε από το αντίστοιχο χρονικό διάστημα του πρώτου μέρους, με τον ΟΦΗ να ξεκινά έχοντας παθητικό ρόλο στον αγώνα και τον Άρη να πιέζει δημιουργώντας αρκετά προβλήματα κυρίως στην αριστερή πλευρά της άμυνας του ΟΦΗ. Με το ματς να βρίσκεται πλέον στο 55ο λεπτό, ο ΟΦΗ ήθελε ένα γκολ που θα τον έβαζε και πάλι στο κόλπο της πρόκρισης. Άλλωστε το 2-1 είναι ένα πολύ πιο «εύθραυστο» σκορ. Η θεωρία έγινε πράξη μόλις ένα λεπτό αργότερα με τον Καστάνιος να παίρνει τη μπάλα από την εξαιρετική κάθετη του Τοράλ και να πλασάρει υποδειγματικά τον Ντένις μειώνοντας σε 2-1 για τους Κρητικούς. Ο Ολλανδός πετυχαίνει ένα πολύ σημαντικό γκολ για τον ΟΦΗ δίνοντας νέο ενδιαφέρον όχι μόνο στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά και στη ρεβάνς στο Ηράκλειο.

Αναγκαστική αλλαγή και ο Τοράλ για τον ΟΦΗ στο 64΄ με τον Ναμπί να περνάει στην θέση του Ισπανού που δε μπορεί να συνεχίσει. Τυχερός μέσα στην ατυχία του ήταν στο 66ο λεπτό ο ΟΦΗ, όταν ο Καμαρά πήρε τη μπάλα εντός μεγάλης περιοχής, έκανε το σουτ, με τον Βάτερμαν να αποκρούει αλλά στη συνέχεια ο Διαμαντής βρήκε τη μπάλα άθελά του στέλνοντάς τη στα δίχτυα της ομάδας του. Το γκολ όμως δεν μέτρησε καθώς ο Καμαρά βρισκόταν σε θέση οφσάιντ και το 2-1 παρέμεινε.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 76ο λεπτό με τον ΟΦΗ να αλλάζει εξαιρετικά τη μπάλα έχοντας τελικό αποδέκτη τον Λάμπρου, ο οποίος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, πάτησε περιοχή αλλά σούταρε άουτ. Οι Κρητικοί έχουν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, βρίσκουν κενούς χώρους και γίνονται πιο απειλητικοί για την εστία του Ντένις. Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 82΄ με τον Καστάνιος να φέρνει τη μπάλα στο δεξί επιχειρώντας το μακρινό σουτ αλλά ο Ντένις μπλόκαρε εύκολα.

Φοβερό γκολ για τον Άρη στο 90΄ με τον Ιτούρμπε να «εκτελεί» από μακριά τον Βάτερμαν κάνοντας το 3-1 για τον Άρη, φάση η οποία προήλθε από λανθασμένη υπόδειξη κόρνερ το οποίο έδωσε ο Φωτιάς, ενώ ο πρώτος βοηθός είχε υποδείξει άουτ για τον ΟΦΗ.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ΟΦΗ προσπάθησε να πετύχει το γκολ με το οποίο θα κατέβαζε και πάλι τη διαφορά τερμάτων στο ένα τέρμα, αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη με το ματς να λήγει στο 3-1 υπέρ των «κίτρινων». Πλέον ο ΟΦΗ έχει δύσκολο έργο στη ρεβάνς του Ηρακλείου στις 21 Δεκεμβρίου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Γκαγέγος(32΄Μεγιάδο), Ντε Γκούζμαν, Τοράλ(64΄ Ναμπί), Λάμπρου(83΄Γιαννούλης), Καμάου(46΄Τσιλιανίδης), Καστάνιος(83΄Γιάννου)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Γκάνεα(70΄Ιτούρμπε), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέκο, Εντιαγέ(70΄Ματίγια), Σάσα(86΄Μάνος), Γκάμα(70΄Λούμορ), Ματέο Γκαρσία(46΄Μαντσίνι), Καμαρά