SUPERLEAGUE 1

Ασόβαρος και ασταθής ο ΟΦΗ, γνώρισε ήττα από τον κυνικό Απόλλωνα Σμύρνης

Ένας ΟΦΗ που σπατάλησε ευκαιρίες και ήταν αρκετά ασταθής αμυντικά, γνώρισε ήττα με 1-2 από τον Απόλλωνα στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».

Ήττα με 1-2 από τον Απόλλωνα Σμύρνης γνώρισε ο ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» για την τρίτη αγωνιστική των Play outs της Super League 1.

Οι Κρητικοί πλήρωσαν την αστοχία τους και στα δύο ημίχρονα αφού σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες, ενώ αμυντικά έδωσαν δικαιώματα στους ποδοσφαιριστές του Μπάμπη Τεννέ, με τους Fatjon και Slivka να βρίσκουν δίχτυα στις λίγες τελικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο μια σπουδαία νίκη στην «Ελαφρά Ταξιαρχία». Με αυτήν τη νίκη ο Απόλλων Σμύρνης μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την προτελευταία Λαμία δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην… ουρά!

Όσον αφορά τον ΟΦΗ, την προσωρινή ισοφάριση πέτυχε με όμορφο γκολ ο Phellype στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης. Πλέον οι Κρητικοί απειλούνται να χάσουν την πρώτη θέση σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα με τον Αστέρα Τρίπολης να υποδέχεται αυτήν την ώρα τον Ιωνικό.

Στο μυαλό του κόουτς

Για τον ΟΦΗ ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-3-3 δίνοντας φανέλα βασικού στον Epassy που επέστρεψε από τις εθνικές του υποχρεώσεις με την ομάδα του Καμερούν. Η αμυντική τετράδα δεν άλλαξε σε σχέση με το ματς της Λαμίας με τους Μαρινάκη, Βούρο, Πασαλίδη και Γιαννούλη να διατηρούνται, ενώ το ίδιο συνέβη και στον χώρο του κέντρου με τους Mellado, Στάικο και Neira. Στην αριστερή πλευρά της επίθεσης επανήλθε ο Λάμπρου, ο Τσιλιανίδης διατηρήθηκε στα δεξιά, με τον Phellype να βρίσκεται στην αιχμή του δόρατος.

Για τον Απόλλων Σμύρνης ο Μπάμπης Τεννές παρέταξε την ομάδα του με το γνωστό 4-4-2, τον Sorcan στο τέρμα και τους Ντεντάκη, Βιτλή, Bruno Alves και Domingues από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Στο κέντρο προτιμήθηκαν οι Castro και Martinez, με τους Fatjon και Slivka στα χαφ, ενώ Dauda και Ιωαννίδης αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο για την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με το… καλημέρα στο ματς με τη μπάλα να κοντράρει στο χέρι του Βούρου και να φεύγει κόρνερ. Ο Απόλλων ζήτησε πέναλτι, με το VAR να καλεί τον διαιτητή της αναμέτρησης στο μόνιτορ. Ο Τζοβάρας είδε τη φάση και στη συνέχεια υπέδειξε κόρνερ αφού θεώρησε πως η μπάλα χτύπησε στο χέρι στήριξης του Βούρου. Όλα αυτά για φάση που συνέβη μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα.

Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε γρήγορα με τον ΟΦΗ να χάνει σωρεία ευκαιριών στα επόμενα λεπτά. Αρχικά ήταν ο Τσιλιανίδης που βρέθηκε σε θέση βολής στο 4΄ από τα δεξιά μετά από κάθετη πάσα του Phellype, αλλά ο Sorcan απέκρουσε σε κόρνερ. Λίγο αργότερα η ομάδα του Νίκου Νιόπλια απείλησε από στημένη φάση με τον Λάμπρου να εκτελεί και τον Πασαλίδη να μη μπορεί να νικήσει από κοντά τον Sorcan, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ήταν και πάλι ο Τσιλιανίδης που με κεφαλιά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Εκτέλεση φάουλ του Neira στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Μονόλογος του ΟΦΗ μετά τη φάση του πρώτου λεπτού και το πέναλτι που ζήτησαν οι φιλοξενούμενοι.

Τελική προσπάθεια μετά από ώρα στο ματς, με τον Phellype να φέρνει τη μπάλα στο δεξί και να εκτελεί αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά. Δέκατη τελική προσπάθεια για τους γηπεδούχους έχοντας συμπληρώσει μισή ώρα αγώνα.

Νέα ευκαιρία για τους «ασπρόμαυρους» στο 33΄ με τον Neira να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και να αστοχεί, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μαρινάκης έκανε τη σέντρα και αυτή τη φορά ήταν ο Λάμπρου που σε παρόμοια φάση με αυτήν του Neira έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Sorcan.

Μια ακόμα φάση στο πρώτο ημίχρονο από πλευράς ΟΦΗ με την ολοκλήρωση του 45λέπτου με τον Λάμπρου να συγκλίνει από αριστερά και να επιχειρεί το δυνατό σουτ αλλά ο Sorcan δήλωσε ξανά «παρών» απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Γκολ για τον Απόλλωνα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Fatjon να βρίσκεται μόνος στην καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ μετά από κεφαλιά πάσα του Dauda και με γυριστό σουτ νίκησε τον Epassy στέλνοντας τους φιλοξενούμενους με το 0-1 στα αποδυτήρια! Σπουδαίο και… απρόσμενο γκολ για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» αν αναλογιστεί κανείς την εικόνα που είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος.

Έναρξη στο δεύτερο μέρος με αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Dauda να περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου και τον Rogne να παίρνει τη θέση του. Αλλαγή σχηματισμού από τον Μπάμπη Τεννέ, ο οποίος ενισχύει την άμυνα του έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο μέρος.

Ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 47΄ με τον Στάικο να κάνει το δυνατό σουτ αλλά να αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα αρκετά πάνω από την εστία του Sorcan.

Φοβερό μακρινό σουτ του Phellype στο 51΄με τον Sorcan να εκτινάσσεται στο δεξί του παραθυράκι και να πραγματοποιεί μια καταπληκτική απόκρουση παραχωρώντας το κόρνερ.

Μαζεμένες τρεις αλλαγές από πλευράς Νίκου Νιόπλια με τους Toral, De Guzman και Μπαλογιάννη να μπαίνουν στο ματς αντί των Στάικου, Τσιλιανίδη και Μαρινάκη.

Πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο ημίχρονο στο 56΄ με τον Slivka να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Epassy να πραγματοποιεί καίρια επέμβαση απομακρύνοντας τον κίνδυνο για τους γηπεδούχους.

Νέα αλλαγή για τον Απόλλωνα Σμύρνης με τον Chibsah να παίρνει τη θέση του αρχηγού Fatjon στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 66΄ ξανά με τον Phellype, του οποίου η κεφαλιά πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Sorcan.

Γκολ για τον ΟΦΗ στο 70΄ με τον Phellype να φέρνει το ματς στα ίσια (1-1) με όμορφη ενέργεια και πλασέ με το δεξί από πλάγια θέση.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα μόλις ένα λεπτό μετά την ισοφάριση του ΟΦΗ. Ο Ιωαννίδης βρέθηκε απέναντι στον Epassy του οποίου το πλασέ εξουδετέρωσε με δύσκολη επέμβαση ο Καμερουνέζος τερματοφύλακας.

Γκολ για τον Απόλλωνα στο 79΄ με τον Slivka να κόβει από τα αριστερά και να εκτελεί τον Epassy στέλνοντας τη μπάλα στην απέναντι γωνία δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με 1-2!

Δύο γκολ για τους φιλοξενούμενους, ένα σε κάθε ημίχρονο, αμφότερα κόντρα στη ροή του αγώνα με την άμυνα του ΟΦΗ να υστερεί συγκέντρωσης.

Αλλαγή για τον Απόλλωνα Σμύρνης στο 84΄ με τον Mbakogu να παίρνει τη θέση του Ιωαννίδη στο γήπεδο. Αλλαγές και για τον ΟΦΗ με τους Πασαλίδη και Mellado να κάνουν χώρο για να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο οι Weiss και Μπουζούκης.

Νέα αλλαγή για τους φιλοξενούμενους στο 86΄ με τον Fernandez να παίρνει τη θέση του Martinez.

Συμπληρώθηκε το 90λεπτο, τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Mellado, Στάικος, Neira, Τσιλιανίδης, Λάμπρου, Phellype

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Sorcan, Ντεντάκης, Βιτλής, Bruno Alves, Domingues, Castro, Martinez(87΄Fernandez), Fatjon(65΄Chibsah), Slivka, Dauda(46΄Rogne), Ιωαννίδης(84΄Mbakogu)