ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Άστοχος Ηρόδοτος και χαμένη ευκαιρία κόντρα στον Παναθηναϊκό Β’!

Ο Παναθηναϊκός Β’ των 10 παικτών άντεξε στην πίεση του Ηροδότου και έφυγε με 0-0 από Νέα Αλικαρνασσό.

Ο Ηρόδοτος των πολλών προβλημάτων και απουσιών υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό Β’ στη φυσική του έδρα στη Νέα Αλικαρνασσό, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες 0-0 για την 14η αγωνιστικής της Super League 2.

Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο σε σύγκριση με τις προηγούμενες αγωνιστικές, έψαξε το γκολ από την αποβολή του Μαραθωνίτη και μετά, αλλά αστοχία και Χριστογεώργος κράτησαν το μηδέν για τους φιλοξενούμενους.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ηρόδοτος πατούσε καλά στο γήπεδο χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο Βρεττός στη συνέχεια δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στο 18ο και στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 41΄ ήρθε η αποβολή για τον Παναθηναϊκό Β’ με τον Μαραθωνίτη να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Ο Ηρόδοτος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα με τον Γιάννη Τάτση να δίνει χρόνο στους Γκόμεζ και Μπαρμπόζα, οι οποίοι πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους με τη φανέλα της ομάδας και άφησαν θετικό πρόσημο με την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ηρόδοτος στη συνέχεια έχασε αρκετές ευκαιρίες, κυρίως με τους Χατζησάββα και Γκίνη, ενώ σε μια από τις ελάχιστες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων στο ματς ο Αθανασακόπουλος απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 86΄.

Στο τέλος της αναμέτρησης Ηρόδοτος και Παναθηναϊκός Β’ έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες, με τον Χριστογεώργο αρχικά να νικάει σε τετ-α-τετ τον Κόρτσαμ, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Θεοχάρης για τους φιλοξενούμενους πλάσαρε, με τον Γκόμεζ να διώχνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή για τον Ηρόδοτο.

Ηρόδοτος: Λουτριώτης, Κατίδης (65’ Μπαρμπόσα), Βρεττός, Καντέ, Αρναούτογλου, Ρουσάκης, Αποστολίδης (46’ Γκόμες), Καργιώτάκης (65’ Γκίνη), Χαλκιαδάκης, Κόρτσαμ, Χατζησάββας.

Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος, Αντωνίου (76’ Τουρκοχωρίτης), Σιδεράς, Ρόμπι, Μαρτίνης (58’ Ηλιάδης), Θεοχάρης, Αγιούμπ (74’ Μπιλάλ), Αθανασακόπουλος, Μαραθωνίτης, Σαρδέλης (57’ Κούτσιας), Τσιριγώτης.