Μπράιτον και Νιούκαστλ έμειναν στο 1-1

Οι «καρακάξες» καταγράφουν το χειρότερο ξεκίνημά τους από καταβολής Premier League

Οι «καρακάξες» έμειναν στο εκτός έδρας 1-1 με την Μπράιτον για την 11η αγωνιστική της Premier League, παραμένοντας έτσι η μοναδική ομάδα της κατηγορίας χωρίς νίκη, καθώς νωρίτερα η Νόριτς πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στη σεζόν!

Μάλιστα αυτή η επίδοση ισοδυναμεί με το χειρότερο ξεκίνημά της Νιούκαστλ από καταβολής Premier League, η βρίσκεται στην τελευταία θέση μαζί με τη Νόριτς στους 5 βαθμούς. Από την άλλη, η Μπράιτον κόλλησε στο «Χ» για τέταρτη φορά στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές, δείχνοντας πως σιγά-σιγά… ξεφουσκώνει από το εξαιρετικό της ξεκίνημα.

Οι «γλάροι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ανοίγοντας το σκορ στο 24′ με πέναλτι του Τροσάρντ, το οποίο κέρδισε ο ίδιος τέσσερα λεπτά νωρίτερα, με τον διαιτητή να δίνει την εσχάτη των ποινών μετά και από τη συμβουλή του VAR.

Στη συνέχεια η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ είχε και άλλες ευκαιρίες για γκολ. Παρ’ όλα αυτά, η Νιούκαστλ στην μοναδική τελική της στο ματς έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τέρμα του Χέιντεν στο 66ο λεπτό.
Στα τελευταία λεπτά η Μπράιτον έμεινε με δέκα λόγω της απευθείας αποβολής του τερματοφύλακα Σάντσες στο 90+2′, με τη θέση του κάτω από τα γκολπόστ να παίρνει ο στόπερ και αρχηγός της ομάδας, Λιούις Ντανκ!