NBA

Break με το καλημέρα οι Νικς επικράτησαν 101-97 των Καβαλίερς

Νίκη του Σακραμέντο κόντρα στους πρωταθλητές Γουόριορς

Κάθε άλλο παρά… μαγκωμένοι δεν εμφανίστηκαν οι Κινγκς στο πρώτο τους ματς για τα playoffs του NBA. Η ομάδα του Σακραμέντο δεν μάσησε κόντρα στους πρωταθλητές Γουόριορς και επικράτησε 126-123 εντός έδράς στο «Golden 1 Center», διατηρώντας το πλεονέκτημα έδρας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Φοξ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 38 πόντους (4/8 τρίποντα), ενώ ο Μονκ είχε 32 (14/14 βολές), με τον Σαμπόνις να έχει 12 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για τους Γουόριορς, ο Κάρι είχε 30 πόντους, ο Κλέι Τόμπσον 21. Επέστρεψε ο Άντριου Γουίγκινς και σημείωσε 17 πόντους.

Το ματς ήταν θρίλερ στο φινάλε. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, οι Γουόριορς πήραν κεφάλι στο σκορ με τρίποντο του Κάρι που έγραψε το 112-114, με τους γηπεδούχους να τρέχουν σερί 7-0 για το 119-114. Στα 47.9’’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με καλάθι του Κάρι για το 124-123, αλλά ο Μονκ με δύο βολές… σφύριξε τη λήξη.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-29, 55-61, 91-90, 126-123

Break με το καλημέρα για τους Νικς, οι οποίοι επικράτησαν 101-97 των Καβαλίερς στο Κλίβελαντ και έκαναν το 1-0 στη σειρά. Καθοριστικός στο τέλος ο Ραντλ, ο οποίος «κλείδωσε» με καλάθι στα 9’’ «κλείδωσε» το «διπλό». Λίγο πριν είχε αστοχήσει σε σουτ ο Μπράνσον, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο ήταν το πρόσωπο του ματς για τους φιλοξενούμενους. Αφού είχε 27 πόντους, με τους 21 να έχουν σημειωθεί στο 2ο ημίχρονο (είχε φορτωθεί με φάουλ από νωρίς). Ο Ραντλ είχε 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Στους 17 σταμάτησε ο Χαρτ. Ο Μίτσελ πέτυχε 38 πόντους για τους Καβαλίερς, ο Γκάρλαντ είχε 17 πόντους, ενώ ο Τζάρετ Άλεν 14 με 14 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-30, 45-50, 70-78, 97-101