ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Χαμογέλασαν» Ιωνικός και Ξάνθη στην αγωνιστική των ντέρμπι!

Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League 2 τα ντέρμπι είχαν την τιμητική τους!

Ο Εργοτέλης γνώρισε την ήττα στην Ξάνθη από την τοπική ομάδα με 0-1, ο Λεβαδειακό πέρασε εύκολα από την Ρόδο επικρατώντας 0-4 του Διαγόρα, ενώ ο Ιωνικός με σύμμαχο την έδρα του κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Παναχαϊκής νικώντας 1-0. Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας τα Χανιά επικράτησαν με 0-2 των Τρικάλων, ο ΟΦΙ ηττήθηκε από τη Δόξα Δράμας με 2-1, σκορ με το οποίο επικράτησε και ο Απόλλων Λάρισας του Καραϊσκάκη στην Άρτα!

Νίκη και στο… κόλπο για «εξάδα» τα Χανιά!

Τα Χανιά επί θητείας Νίκου Παπαδόπουλου στον πάγκο της ομάδας κάνουν όνειρα για πλασάρισμα στα «Play offs» της Super League 2. Η ομάδα των Χανίων τρέχει ένα αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών και σήμερα με αντίπαλο τα Τρίκαλα ήθελε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα. Τα Τρίκαλα από την άλλη με σύμμαχο την έδρα τους ήθελαν τη νίκη προκειμένου να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση τα Χανιά επικράτησαν των Τρικάλων με 0-2 αυξάνοντας το σερί θετικών αποτελεσμάτων τους. Με αυτήν τη νίκη η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου πλησιάζει ακόμη περισσότερο στις θέσεις που οδηγούν στα «Play offs» για την άνοδο στη Super League 1!

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα τα Χανιά πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήταν για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 2΄ με τον Μπραμπιίγια να απαλλάσσεται με όμορφο τρόπο από τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν ανάλογο της ενέργειας του ποδοσφαιριστή των Χανίων. Τα Χανιά κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ το πολύ καλό ξεκίνημα τους στον αγώνα με τον Καρλίτος στο 11΄ να βγαίνει τετ-α-τετ και να πλασάρει σωστά τον Γιακουμή κάνοντας το 0-1 για την κρητική ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 24΄ με τον Βασιλόγιαννη να εκτελεί από κοντά τον Γιακουμή για το 0-2!

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα με την ομάδα των Χανίων να κρατάει με σχετική ευκολία το υπέρ της 0-2. Τα Τρίκαλα ρίσκαραν αρκετά με σκοπό να βρουν το γκολ που θα έβαζε την ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου στο παιχνίδι αλλά τα Χανιά διαχειρίστηκαν τον αγώνα υποδειγματικά κρατώντας το υπέρ τους 0-2 μέχρι το τέλος! Με αυτήν τη νίκη η ομάδα των Χανίων «πάτησε» εξάδα και πλέον θα δώσει τη δική της μάχη για την είσοδο της στα «Play offs» ανόδου.

Έπεσε σε δραμινό τείχος και έμεινε τελευταίος ο ΟΦΙ!

Ο ΟΦΙ λίγο έλλειψε να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον Ιωνικό αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος του. Σήμερα με αντίπαλο τη Δόξα Δράμας θέλει να επιστρέψει στις νίκες καθώς, μετά και τη νίκη του Καραϊσκάκη την προηγούμενη αγωνιστική, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο ΟΦΙ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν στον αγώνα και σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα της Δόξας Δράμας γνώρισε την ήττα με 2-1 παραμένοντας στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος με 11 βαθμούς έχοντας για συγκάτοικο τον Καραϊσκάκη!

O ΟΦΙ μπήκε καλύτερα στον αγώνα χάνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 5΄ με τον Κούστα να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Η Δόξα Δράμας αποδείχτηκε άκρως αποτελεσματική μιας και κατάφερε να σκοράρει μόλις στην πρώτη της ευκαιρία στον αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, στο 24΄ οι παίκτες των γηπεδούχων πίεσαν ψηλά και υποχρέωσαν τον ΟΦΙ σε λάθος, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Μαυριά ο οποίος με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής έκανε το 1-0 για την ομάδα του! Ο ΟΦΙ δεν αποσυντονίστηκε από το γκολ που δέχτηκε συνεχίζοντας να επιδεικνύει καλά στοιχεία στον αγώνα προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση. Παρά την προσπάθεια της ιεραπετρίτικης ομάδας το σκορ παρέμεινε στο 1-0 με την Δόξα Δράμας να προηγείται στο ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου η Δόξα Δράμας κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Άντερσον να βάζει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του. Στο 64΄ ο ΟΦΙ είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ αλλά το κοντινό πλασέ του Αρσενίδη έφυγε ψηλά άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΟΦΙ βρήκε το γκολ με το οποίο μπήκε ξανά στο ματς με την κοντινή κεφαλιά του Νταλακόστα να καταλήγει στα δίχτυα του Στεφανάκου κάνοντας το 2-1 για τους Κρητικούς. Παρά την προσπάθεια της κρητικής ομάδας το σκορ δεν άλλαξε με τη Δόξα Δράμας να επιβραβεύεται για την αποτελεσματικότητα της και να παίρνει τη νίκη με 2-1 φτάνοντας τους 20 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Νίκη του Ιωνικού με λυτρωτή Μάναλη στο 94΄!

Ο Ιωνικός είδε εχθές τον Λεβαδειακό να περνάει πειστικά από τη Ρόδο με αποτέλεσμα να γίνεται συγκάτοικος στην κορυφή με την ομάδα της Λειβαδιάς έχοντας αμφότεροι 31 βαθμούς. Σήμερα με αντίπαλο την Παναχαϊκή είχε ανάγκη τη νίκη ώστε να διατηρήσει τη διαφορά των τριών βαθμών που υπήρχε πριν την έναρξη της 17ης αγωνιστικής. Με λυτρωτή τον Μάναλη η ομάδα της Νίκαιας κατάφερε να επικρατήσει στο 94΄ της Παναχαϊκής με 1-0 και να πάρει μια σπουδαία νίκη παραμένοντας μόνη στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους δίχως να καταφέρουν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Πρώτος απείλησε ο Ιωνικός με τον Ρόλε στο 20΄ να αστοχεί από κοντινή απόσταση στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Όσο κυλούσε ο χρόνος στο πρώτο μέρος ο Ιωνικός έδειχνε πιο κινητικός προσπαθώντας να φτάσει σε ένα γκολ που θα υποχρέωνε την Παναχαϊκή να ανοιχτεί περισσότερο στο γήπεδο. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων το σκορ δεν έμελλε να αλλάξει με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός ήταν εκείνος που είχε τον έλεγχο του αγώνα προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα της Παναχαϊκής που βολευόταν και με τον βαθμό της ισοπαλίας. Όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα τελείωνε χωρίς σκορ αλλά ο Ιωνικός πέτυχε για μία ακόμη φορά γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης! Πιο συγκεκριμένα, στο 94΄ ο Πλατέλας έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Σούλη με τον Μάναλη στη συνέχεια να σκοράρει σε κενό τέρμα και να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους. Με αυτήν τη νίκη ο Ιωνικός παρέμεινε πρώτος και διατήρησε τη διαφορά από τον δεύτερο Λεβαδειακό στους τρεις βαθμούς.

Δεύτερη σερί νίκη για τον Απόλλων Λάρισας, παρέμεινε τελευταίος ο Καραϊσκάκης!

Ο Καραϊσκάκης δεν μπορούσε να ζητήσει κάτι καλύτερο την προηγούμενη αγωνιστική αφού πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Εργοτέλη κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Σήμερα με έναν πιο βατό αντίπαλο αλλά πάντα υπολογίσιμο, όπως είναι ο Απόλλων Λάρισας, είχε ως στόχο τη νίκη για να μπορέσει να «ξεκολλήσει» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Ο Απόλλων Λάρισας που ήταν καλύτερος του αντιπάλου του στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κατάφερε να επικρατήσει με 1-2 αφήνοντας την αρτινή ομάδα στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας για συγκάτοικο τον ΟΦΙ!

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλων Λάρισας ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να απειλήσει κυρίως με μεγάλες μπαλιές μεταφέροντας γρήγορα τη μπάλα από την άμυνα στην επίθεση. Ο Καραϊσκάκης που αμυνόταν στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να περιορίσει τους επιθετικογενείς παίκτες του Απόλλων Λάρισας καταφέρνοντας να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων Λάρισας εξακολουθούσε να είναι πιο κινητικός ψάχνοντας με μεγαλύτερο μένος το γκολ και τον Καραϊσκάκη να μένει περισσότερο σε ρόλο αμυνόμενου. Σε μια από τις ελάχιστες επισκέψεις των γηπεδούχων στα αντίπαλα καρέ, ο Δούμτσιος έχασε την ευκαιρία του αγώνα στο 64΄ στέλνοντας τη μπάλα άουτ από θέση τετ-α-τετ! Στο 73΄ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στον αγώνα με τον Θεολόγου να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθεια του να απομακρύνει τον κίνδυνο. Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλων Λάρισας διπλασίασε τα τέρματα του με τον Χατζή να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων με τον τερματοφύλακα του Καραϊσκάκη, Χουάντερσον, να έχει μερίδιο ευθύνης στο συγκεκριμένο γκολ. Στο 80΄ ο Καραϊσκάκης κέρδισε πέναλτι από απρόσεκτο μαρκάρισμα του Καμπέρη. Ο Ναζίμ που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, δεν λάθεψε μειώνοντας σε 1-2 για την ομάδα του! Ένα λεπτό αργότερα ο Καραϊσκάκης έμεινε με δέκα παίκτες με τον Μπεκατώρο να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης και να αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο Καραϊσκάκης δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από την σημερινή αναμέτρηση με τον Απόλλων Λάρισας να πανηγυρίζει μια δίκαιη νίκη με την οποία αυξάνει σημαντικά τη βαθμολογική διαφορά από τις τελευταίες θέσεις του πρωταθλήματος!

Επιβλητική επικράτηση του Λεβαδειακού στη Ρόδο!

Ντέρμπι στη Ρόδο με τον «πληγωμένο» Διαγόρα να υποδέχεται τον ασταθή Λεβαδειακό. Η ομάδα της Ρόδου είναι «πληγωμένη» διότι, όχι μόνο μετράει τρεις ήττες στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις της, αλλά κυρίως γιατί δύο από αυτές τις ήττες ήρθαν εντός έδρας από ομάδες που (φυσιολογικά) θα έπρεπε να παίρνει βαθμούς μιας και μέχρι πρότινος είχε το απόλυτο στην έδρα της. Η αστάθεια του Λεβαδειακού αποδεικνύεται από τα τελευταία αποτελέσματα του μιας και μέσα στην έδρα του σκοράρει με το σταγονόμετρο, ενώ εκτός έδρας η ομάδα της Βοιωτίας βρίσκει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Η εκτός έδρας ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από έναν συνδιεκδικητή του τίτλου, την Ξάνθη, ήρθε να βάλει νέα ερωτηματικά για το μέχρι που μπορεί να φτάσει φέτος η ομάδα της Λειβαδιάς. Η απάντηση του Λεβαδειακού ήρθε στη Ρόδο και ήταν επιβλητική, όπως επιβλητικό ήταν και το τελικό σκορ με την ομάδα της Βοιωτίας να επικρατεί με 0-4 επί του Διαγόρα Ρόδου και να παραμένει στην διεκδίκηση του τίτλου για την άνοδο στη Super League 1!

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ρυθμός ήταν καλός με τις δύο ομάδες να «πατάνε» συχνά την αντίπαλη περιοχή δίχως όμως να φτάσουν σε κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια.  Πιο κινητικοί στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου ήταν οι γηπεδούχοι έχοντας όμως αισθητή αδυναμία στην τελική ενέργεια! Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 44΄ για τους γηπεδούχους με τον Μασούρα να κάνει σουτ στην κίνηση και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στογιάνοβιτς.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου δεν άλλαξαν πολλά! Οι δύο ομάδες έδειχναν καλά στοιχεία μέσα στο γήπεδο προσπαθώντας να επιβάλουν το παιχνίδι τους. Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δικές τους στιγμές αλλά υπέπιπταν σε λάθη όσον αφορά την τελική προσπάθεια. Ο Λεβαδειακός ήταν εκείνος που κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ κάποια από τις πολλές άστοχες τελικές προσπάθειες των δύο ομάδων. Πιο συγκεκριμένα, στο 73΄ ο Πολέτο βρέθηκε εντός αντίπαλης περιοχής, «έκοψε» τη μπάλα στο σωστό σημείο εκεί όπου ο Κωστής (που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή στο ματς) έκανε το σουτ γράφοντας το 0-1 για τους Βοιωτούς. Στο 83΄ ήταν οι ίδιοι παίκτες που συνδυάστηκαν σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με τον Πολέτο να δημιουργεί ξανά για τον Κωστή και τον τελευταίο να χρίζεται για δεύτερη φορά σκόρερ. Με τη συμπλήρωση ενενήντα λεπτών ο Λεβαδειακός έδωσε στη νίκη του διαστάσεις θριάμβου με τον Πολέτο να κάνει το 0-3 κλείνοντας με τον ιδανικό τρόπο μια σπουδαία εμφάνιση για τον ίδιο, ενώ τέσσερα λεπτα αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε τέταρτο γκολ, αυτή τη φορά με τον Θεοχάρη! Σημαντική νίκη για την ομάδα της Λειβαδιάς που παραμένει στην «κούρσα» της ανόδου, ενώ από την άλλη για τον Διαγόρα όλα δείχνουν ότι δεν θα μπορέσει να ακολουθήσει τις ομάδες που αγωνίζονται για την άνοδο στη Super League 1!

Κατώτερος των περιστάσεων ο Εργοτέλης, ηττήθηκε και στην Ξάνθη!

Ο Εργοτέλης φιλοξενήθηκε στην Ξάνθη από την τοπική ομάδα με το σύνολο του Γιάννη Ταουσιάνη να διανύει (ίσως) τη χειρότερη περίοδο του στη Super League 2! Οι Κρητικοί μετράνε μόνο ήττες στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις τους, δύο από τις οποίες πραγματοποιήθηκαν στο Παγκρήτιο. Η Ξάνθη από την άλλη έχει ξεκινήσει την αντεπίθεση της διεκδικώντας το εισιτήριο για την απευθείας άνοδο στη Super League 1. Την τρέχουσα αγωνιστική, η μεταξύ τους αναμέτρηση ήταν υψίστης σημασίας και για τις δύο ομάδες καθώς με ενδεχόμενη απώλεια βαθμών θα αυξανόταν η βαθμολογική διαφορά από τους υπόλοιπους διεκδικητές για την άνοδο. Η Ξάνθη ήταν εκείνη που πήρε τη νίκη με 1-0 και παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης, ενώ από την άλλη ο Εργοτέλης συνέχισε τις κακές εμφανίσεις και πλέον βλέπει να αυξάνεται αισθητά η βαθμολογική διαφορά από την πρώτη θέση!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος φτάνοντας κοντά στο γκολ στο 11΄ με το σουτ του Αμπντουλαχί να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέντο. Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης η Ξάνθη σκόραρε με τον Παπάζογλου να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση φάουλ του Έμπερτ αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ του Έλληνα επιθετικού των γηπεδούχων! Στο 39΄ η Ξάνθη, που όσο περνούσε ο χρόνος έκανε όλο και πιο αισθητή την παρουσία της στα αντίπαλα καρέ, είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Σιατραβάνη να κάνει το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Κατσιμήτρος ήταν σε ετοιμότητα αποκρούοντας σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη ήταν πιο κινητική καταφέρνοντας να σκοράρει στο 67΄ με τον Νικελτάτζε να ευνοείται από την κόντρα στο σουτ του Δημούτσου και να βάζει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Δέκα λεπτά αργότερα, στο 76΄, η Ξάνθη είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της αλλά το σουτ του Μυστακίδη βρήκε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Κατσιμήτρου! Ο Εργοτέλης αναγκάστηκε να ρισκάρει προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να φανεί απειλητικός και έτσι υπέστη τη δίκαιη ήττα με 0-1 από την Ξάνθη η οποία έμεινε με δέκα παίκτες στην εκπνοή του αγώνα με τον σκόρερ του αγώνα, Μικελτάτζε, να αποβάλλεται για διαμαρτυρία. Συνεχίζονται οι κακές εμφανίσεις συνοδευόμενες από αρνητικά αποτελέσματα για την ομάδα του Εργοτέλη που πλέον έχει μείνει αρκετά πίσω από την πρώτη θέση του πρωταθλήματος που οδηγεί σε απευθείας άνοδο στη Super League 1!