EURO

Δανία – Βέλγιο 1-2: Ο «Ευεργέτης» Ντε Μπρόινε έδωσε την πρόκριση στους Βέλγους!

Ντε Μπρόινε: Ο μοναδικός Ευρωπαίος ποδοσφαιριστής που έχει μοιράσει ασσίστ στις τελευταίες τέσσερις κορυφαίες ευρωπαϊκές διοργανώσεις!

Έντονο το ενδιαφέρον στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, όχι μόνο λόγω της ποιότητας των δύο ομάδων αλλά και όλων εκείνων που συνέβησαν μετά την κατάρρευση του Κρίστιαν Έρικσεν στην πρεμιέρα των Δανών απέναντι στην Φινλανδία. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Βέλγοι ήθελαν τη νίκη με την οποία θα εξασφάλιζαν την πρόκριση τους στους νοκ-άουτ αγώνες, ενώ οι Δανοί είχαν έξτρα κίνητρο για τη νίκη-έκπληξη απέναντι στο φαβορί του ομίλου. Αξίζει να αναφερθεί πως με την ολοκλήρωση δέκα λεπτών στην αναμέτρηση οι δύο ομάδες σταμάτησαν να αγωνίζονται για ένα λεπτό με ένα ολόκληρο γήπεδο να χειροκροτεί τον Κρίστιαν Έρικσεν ως φόρο τιμής στο νούμερο «10» της Δανίας, πρωτοβουλία του προπονητή και των ποδοσφαιριστών του Βελγίου. Στο ουσιαστικό κομμάτι του αγώνα, το Βέλγιο με μπροστάρη τον Ντε Μπρόινε(ένα γκολ και μία ασσίστ) κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και εντέλει να επικρατήσει με 1-2 παίρνοντας από σήμερα την πρόκριση στους νοκ-άουτ αγώνες.

Με την έναρξη του αγώνα η Δανία βρήκε δίχτυα στην πρώτη της τελική προσπάθεια με τον Πόουλσεν να εκμεταλλεύεται το αμυντικό λάθος του Ντεναγιέρ και να σκοράρει μόλις στο 2΄ για το 1-0 των γηπεδούχων. Το Βέλγιο θέλησε να απαντήσει άμεσα με τη γυριστή κεφαλιά του Μέρτενς στο 4΄ να μπλοκάρεται από τον Σμάιχελ. Νέα σημαντική στιγμή για τη Δανία με τον Μελέ να περνάει όποιον βρει μπροστά του αλλά να πλασάρει αδύναμα πάνω στον Κουρτουά. Φοβερός ρυθμός στα πρώτα λεπτά ενός σημαντικού από πολλές απόψεις αγώνα. Μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου το Βέλγιο δεν είχε να επιδείξει τίποτα πέραν της ευκαιρίας του Μέρτενς στο 4΄, ασυνήθιστο για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ. Μία ακόμη τελική για τους Δανούς στο 26΄ με το μακρινό σουτ του Βας να μην ανησυχεί τον Κουρτουά. Μετά από αρκετά λεπτά η Δανία απείλησε και πάλι με τον Ντάμσγκαρντ να ελίσσεται εντός περιοχής και να κάνει το σουτ στο 35΄ με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κουρτουά. Μόλις μία τελική προσπάθεια για το Βέλγιο έναντι εννέα της Δανίας στο πρώτο ημίχρονο. Ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο η Δανία «βραχυκύκλωσε» το Βέλγιο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Οι Δανοί ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι και στο δεύτερο ημίχρονο (47΄) με τον Ντιλέινι να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά και τον Κουρτουά να μην ανησυχεί αφού η μπάλα είχε πορεία εκτός τέρματος. Την πρώτη φορά που οι Βέλγοι έφυγαν στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Λουκάκου έκοψε τη μπάλα στον Ντε Μπρόινε που μετά τον τραυματισμό του επανήλθε βγάζοντας μια φανταστική ασσίστ στον Θ. Αζάρντ, ο οποίος σε κενό τέρμα δε δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Σμάιχελ για το 1-1 των Βέλγων. Άμεση η συνεισφορά του Κέβιν Ντε Μπρόινε στην εικόνα του Βελγίου! Ευκαιρία μετά από ώρα για τη Δανία με τον Πόουλσεν στο 69΄ να σουτάρει πάνω στην αγκαλιά του Κουρτουά. Φανταστικός Κέβιν Ντε Μπρόινε που με δικό του γκολ στο 70΄ ανέτρεψε το σκορ για τους Βέλγους στέλνοντας τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Σμάιχελ ο οποίος ήταν ανήμπορος να αντιδράσει. Η Δανία είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει γρήγορα στο 75΄ με τον Κουρτουά να βγάζει εντυπωσιακά το σουτ του Μπρέιθγουεϊτ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ντε Μπρόινε βρρέθηκε απέναντι στον στον Σμάιχελ με τον Δανό τερματοφύλακα να μπλοκάρει τη μπάλα αυτήν τη φορά. Η Δανία έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση αλλά στάθηκε άτυχη καθώς η κεφαλιά του Μπρέιθγουεϊτ στο 88΄ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά. Με τον αγώνα να τελειώνει και τους Βέλγους να έχουν επιστρέψει από ένα… χαμένο ματς, η Δανία ρίσκαρε στα τελευταία λεπτά προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη. Το Βέλγιο με ηγέτη τον Ντε Μπρόινε κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να πάρει μια σημαντική νίκη με την οποία προκρίνεται στη φάση των «16» του Euro. Οι Δανοί την επόμενη αγωνιστική θα παίξουν τον σημαντικότερο, για εκείνους, αγώνα με αντίπαλο τη Ρωσία καθώς με νίκη περνάνε στην τρίτη θέση (διαφορά τερμάτων) και με λίγη τύχη θα αποτελέσουν έναν από τους καλύτερους τρίτους που θα πάρουν την πρόκριση. Ενώ είναι ανοικτό και το ενδεχόμενο της δεύτερης θέσης αν επικρατήσει κάποια από τις δύο ομάδες με ευρύς σκορ.

Ενδεκάδες:

Δανία(Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Βας(Στρίγκερ 62΄), Κρίστενσεν, Κγιάερ, Βέστεργκαρντ(Όλσεν 84΄), Μελέ, Ντάμσγκαρντ(Κορνίλιους 73΄), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι(Γιένσεν 73΄), Πόουλσεν(Νόργκαρντ 62΄), Μπρέιθγουεϊτ

Βέλγιο(Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Βερτόνγκεν, Αλντερβάιρελντ, Ντεναγιέρ, Ντεντόνκερ(Βίτσελ 59΄), Μενιέ, Τίλεμανς, Θ.Αζάρντ, Μέρτενς(Ντε Μπρόινε 46΄), Καράσκο(Ε. Αζάρντ 59΄), Λουκάκου