ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δεύτερη ήττα για τον Ηρόδοτο στο πρωτάθλημα, 0-2 με την Καλλιθέα στο «Παγκρητίο»

Δήμιος του Ηροδότου ο Ρόσι που μοίρασε και τις δύο ασίστ.

Την δεύτερή του ήττα στο πρωτάθλημα της Super League 2 υπέστη ο Ηρόδοτος, μετά το 0-2 από την Καλλιθέα στο «Παγκρήτιο Στάδιο» για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης με τον Ρόσι να μπαίνει ως αλλαγή στην ανάπαυλα και να αποδεικνύεται δήμιος για τον Ηρόδοτο, αφού από τα δικά του πόδια προήλθαν και τα δύο γκολ της Καλλιθέας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηρόδοτος είχε καλό πρόσωπο χάνοντας την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα με τον Στρέζο να διώχνει δύσκολα το σουτ του Χατζησάββα. Δύο λεπτά αργότερα ο Ηρόδοτος απείλησε ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βρεττού και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 18΄ με το σουτ του Τσιντώνη να μην ανησυχεί τον Δήμιζα. Στο 37΄ η Καλλιθέα είχε νέα σημαντική ευκαιρία με τον Δήμιζα αυτήν τη φορά να επεμβαίνει και να αποκρούει το σουτ του Μουνιέ. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν με τον Δημήτρη Κοιλιάρα να δοκιμάζει το πόδι του και τον Στρέζο να έχει απάντηση.

Στο δεύτερο μέρος η Καλλιθέα άνοιξε γρήγορα το σκορ με τον Ρόσι να σεντράρει και τον Μουνιέ να κάνει 0-1. Ο Ηρόδοτος θέλησε να απαντήσει γρήγορα με τους Χατζησάββα και Βρεττό στο 58΄ και στο 65΄ αντίστοιχα, αλλά ο Στρέζος αρνήθηκε και πάλι το γκολ στους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Τάτση.

Τελικά αντί για την ισοφάριση ήρθε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους στο 85΄ με τον Ρόσι να κάνει τη σέντρα και τον Ποζατζίδη αυτήν τη φορά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ηροδότου.

Στα υπολειπόμενα λεπτά η Καλλιθέα είχε κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ αλλά ο Δήμιζας είπε «όχι» στους Κωστίκα και Ρόσι με το 0-2 να μένει μέχρι το τέλος.

Ηρόδοτος: Δήμιζας, Κατίδης, Βρεττός, Καντέ, Σουρνάκης(77’ Κοιλιάρας Γ.), Ρουσσάκης(21’ λ.τ. Λουμπάκης), Κοιλιάρας Δ.(64’ Αποστολίδης), Γκίνη, Αργκιλέσι, Κόρτσαμ, Χατζησάββας

Καλλιθέα: Στρέζος, Κοντοχρήστος, Ευαγγέλου, Ρέντζας, Τσιντώνης, Μπουλούλης, Χατζηδίμπας, Σαντάνα(73’ Κωστίδης), Μουνιέ(66’ Βασιλούδης), Δούμτσης(91’ Νάτσης), Κονέ(66’ Ποζατζίδης)