NBA

Δεύτερη νίκη για Σέλτικς, βγάζουν «σκούπα» οι Σίξερς

Oι Σίξερς νίκησαν στο Τορόντο με 104-101, με τρίποντο του Εμπίντ στην εκπνοή της παράτασης

Στου δρόμου τα μισά για να βγάλουν από τη μέση τους Νετς βρίσκονται οι Σέλτικς. Αν και βρέθηκαν στο -17 (45-62), επικράτησαν 114-107 και έφτασαν στο 2-0 αξιοποιώντας στο απόλυτο την έδρα τους.

Παίζοντας καταπληκτική άμυνα στην τελευταία περίοδο και με ένα επί μέρους 29-17 έφτασαν στην ανατροπή και μετέφεραν όλο το άγχος στο Μπρούκλιν, που φιλοξενεί τα δύο επόμενα ματς της σειράς. Ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 10 από τους 22 πόντους του στην τελευταία περίοδο, ενώ 19 είχε ο Τζέισον Τέιτουμ και 16 ο Αλ Χόρφορντ.
Ο Κέβιν Ντουράντ είχε μεν 27 πόντους αλλά με μόλις 4/17 κι έμεινε χωρίς καλάθι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπρους Μπράουν πρόσθεσε 23, ενώ στα ρηχά έμεινε ο Κάιρι Ίρβινγκ με μόλις 10 πόντους και 4/13 σουτ.

Το Game 3 θα γίνει στο Μπρούκλιν τα ξημερώματα της Κυριακής του Πάσχα (2:30).

Δωδεκάλεπτα: 24-33, 55-65, 85-90, 114-107

Μια νίκη από την πρόκριση στον δεύτερο γύρο των playoffs έφτασαν οι Σίξερς. Με τρίποντο του Τζοέλ Εμπίντ 0,8’’ πριν το τέλος της παράτασης «απέδρασαν» με 104-101 από το Τορόντο και έφτασαν στο 3-0, από το οποίο δεν έχει επιστρέψει ποτέ καμία ομάδα στην ιστορία των playoffs.
Ο Καμερουνέζος σέντερ είχε 33 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ από 19 πρόσθεσαν οι Ταϊρίς Μάξεϊ και Τζέιμς Χάρντεν, με τον «μούσια» να προσθέτει 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Για τους Ράπτορς Ανουνόμπι και Τρεντ με 26 και 24 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ, ωστόσο έμειναν στους 12 οι Σιάκαμ και ΒανΒλίτ έχοντας μαζί 9/29 σουτ.

Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει ξανά στο Τορόντο, το Μεγάλο Σάββατο στις 21:00.

Δωδεκάλεπτα: 29-17, 56-46, 75-74, 95-95, (πρτ.) 101-104