ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δέκα χρόνια από την…αλλαγή χρώματος της πόλης!

Δέκα χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από τη βαρύτερη ήττα στην ιστορία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πρωτάθλημα, και τη μεγαλύτερη «δήλωση» της Σίτι στο Ολντ Τράφορντ.

Ήταν η 23η του Οκτώβρη το 2011, και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδεχόταν τη Μάντσεστερ Σίτι στο Όλντ Τράφορντ.

Δυο ομάδες που θα πήγαιναν μαζί χέρι-χέρι  μέχρι το τελευταίο… δευτερόλεπτο του πρωταθλήματος, μπήκαν στο χορτάρι του «Θεάτρου των Ονείρων», σε ένα ντέρμπι της πόλης, διαφορετικό από όλα τα άλλα.

Ο Μάριο Μπαλοτέλι, με ένα αριστοτεχνικό πλασέ στο 22ο λεπτό άνοιξε το σκορ υπέρ των φιλοξενούμενων, ένα σκορ που θα έμενε για ολόκληρο το πρώτο μέρος. Συνάμα, ο πλανήτης έμαθε έναν από τους πλέον αναγνωρίσιμους πανηγυρισμούς γκολ στην ιστορία του αθλήματος…

Οι παίκτες του Μαντσίνι αξιοποίησαν στο έπακρο την αποβολή του Έβανς στο 47′ και με το… αχτύπητο δίδυμο της σεζόν, Μπαλοτέλι-Αγκουέρο, έδωσαν «αέρα» στο σκορ με γκολ στο 60′ και το 69′ αντίστοιχα.

Ο Ντάρεν Φλέτσερ μείωσε με ένα απίστευτο σουτ στο 81′ για τη Γιουνάιτεντ, και στη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών, άνοιξαν οι «πύλες της κολάσεως» στο Όλντ Τράφορντ.

Τζέκο και Νταβίντ Σίλβα στο 90′ και το 90+1′ ανέβασαν τον πήχη του σκορ στο 1-5, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ισπανός μέσος έδωσε ίσως την ασίστ της σεζόν στον Βόσνιο στράικερ, ο οποίος νίκησε για έκτη φορά τον Ντε Χέα, και… άλλαξε για τα καλά το χρώμα της πόλης.

Η Σίτι θα κατέληγε πρωταθλήτρια εκείνη τη σεζόν, με το θρυλικό γκολ του Σέρτζιο Αγουέρο στο 94′ κοντά στην Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς, να δίνει το πρωτάθλημα στο «Έτιχαντ».