Δεν «χ»άρηκε κανείς στο Τζένοα-Σαλερνιτάνα

Τζένοα και Σαλερνιτάνα έμειναν στο 1-1 μένοντας στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Το ντέρμπι των ουραγών στη Serie A δεν έβγαλε νικητή αλλά δύο… χαμένους! Τζένοα και Σαλερνιτάνα έμειναν στο 1-1, με το αποτέλεσμα να «χαλάει» αμφότερες αφού οι γηπεδούχοι παρέμειναν προτελευταίοι και οι φιλοξενούμενοι τελευταίοι.

Οι Γενοβέζοι βρήκαν το προβάδισμα στο 32ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο Ματία Ντέστρο, αλλά με τη συμπλήρωση του 45λεπτου ο Μπονατσόλι έφερε το ματς στα ίσα. Η Τζένοα ήταν καλύτερη και στο δεύτερο μέρος, είχε τον έλεγχο και τις φάσεις αλλά δεν βρήκε το δεύτερο γκολ της νίκες, μένοντας στο -6 από τη σωτηρία.

Σημαντικό βαθμό στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού πήρε η Κάλιαρι στην έδρα της Βενέτσια, με τον Παβολέτι στο 90’ να σώζει την παρτίδα για την ομάδα του και να ισοφαρίζει το γκολ του Πιναμόντι που είχε δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 38’.

Σε παράσταση για έναν ρόλο, από την άλλη μεριά, μετέτρεψε το ματς με την Ουντινέζε η Βερόνα επικρατώντας 4-0. Ο Ντεπάολι στο 2’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ, με τον Μπαράκ στο 31’ να της δίνει αέρα δύο τερμάτων για το 2-0 του ημιχρόνου. Ο Καπράρι στο 66’ κλείδωσε το τρίποντο για τη Βερόνα, με τον Ταμέζ στο 84’ να ξεχειλώνει το σκορ διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.