Δεν σηκώνει κεφάλι η Γιουνάιτεντ

Νίκη-ανάσα για Νιούκαστλ, τρίποντο για Γουέστ Χαμ

Αποκλεισμός από τη Μίντλεσμπρο και νέο φιάσκο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αυτή τη φορά στην έδρα της ουραγού Μπέρνλι, που κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 1-1.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με τον Πογκμπά στο 18’, αν και είχε προηγηθεί τέρμα του Βαράν που ακυρώθηκε μέσω VAR για ένα πολύ αυστηρό φάουλ που δόθηκε στον Μαγκουάιρ, ενώ ακυρώθηκε κι άλλο μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Ωστόσο, η καλή Γιουνάιτεντ έμεινε στα αποδυτήρια, καθώς μόλις στο 47’ η Μπέρνλι που δεν είχε κάνει καλά-καλά τελική βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με δράστη τον Ροντρίγκες. Θα περίμενε κανείς την άμεση αντίδραση της Γιουνάιτεντ, αλλά η καλύτερη φάση της ήρθε με τον Βαράν που έκανε το τακουνάκι μέσα από τη μικρή περιοχή, υποχρεώνοντας τον Πόουπ σε εξαιρετική επέμβαση.

Σπουδαίο τρίποντο στη μάχη της παραμονής για τη Νιούκαστλ καθώς με σπουδαία ανατροπή επιβλήθηκε 3-1 της Έβερτον. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 36’ με αυτογκόλ του Λασέλ, αλλά στο επόμενο λεπτό ο Χόλγκεϊτ με αυτογκόλ επίσης διαμόρφωσε το 1-1.Το δεύτερο ημίχρονο ήταν υπόθεση των γηπεδούχων, καθώς με τα τέρματα των Φρέιζερ (56’) και Τρίπιερ, που σκόραρε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 80’, διαμορφώθηκε το τελικό 3-1.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Γουέστ Χαμ με γκολ του Μπόουεν στο 68’ επικράτησε 1-0 της Γουότφορντ.