ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δεν τα κατάφερε ο Ηρόδοτος κόντρα στη μαχητική Επισκοπή!

Την ήττα με 0-1 γνώρισε ο Ηρόδοτος από την Επισκοπή σε εξ αναβολής ματς της Super League 2.

Την εντός έδρας ήττα με 0-1 γνώρισε ο Ηρόδοτος από την Επισκοπή στο εξ΄αναβολής παιχνίδι για την 10η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο ματς χάνοντας σημαντική ευκαιρία μόλις στο 4΄ με τον Μπαρμπόζα να βρίσκει με βαθιά μπαλιά τον Κόρτσαμ, ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι δεν κατάφερε να νικήσει τον Καλογεράκη.

Στο 15΄ ο Ηρόδοτος είχε νέα ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμεζ σταμάτησε στον τερματοφύλακα της Επισκοπής που πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση. Στη συνέχεια του αγώνα η Επισκοπή ανέβασε στροφές και στο 31΄ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Μπαρμπόσα να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καραγιάννη και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του, αποτέλεσμα το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Ηρόδοτος μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο στην προσπάθεια του να βρει το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης αλλά αστοχία και Καλογεράκης κρατούσαν το μηδέν. Ήταν στο 62΄ όταν ο Βρεττός έκανε δυνατό ευθύβολο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλογεράκη, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Γκίνη έχασε τεράστια ευκαιρία παίρνοντας τη κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι σταματώντας στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ίδιος παίκτης είχε νέα σπουδαία ευκαιρία στο 80΄ για να ισοφαρίσει για τον Ηρόδοτο κάνοντας το σουτ αλλά ο Μπαρμπόσα έδιωξε τη μπάλα προτού εκείνη περάσει τη γραμμή του τέρματος. Όσο κυλούσε ο χρόνος ο Ηρόδοτος αύξανε την πίεσή του με αποτέλεσμα να κερδίσει πέναλτι στο 85ο λεπτό, με την επισκοπή να μένει με 10 παίκτες. Ο Χατζησάββας ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι αλλά αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Ο Ηρόδοτος προσπάθησε στη συνέχεια να ισοφαρίσει έστω στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης αλλά η Επισκοπή κλείστηκε στα καρέ της, ενώ ψυχολογία δεν ήταν με το μέρος των ποδοσφαιριστών του Γιάννη Τάτση με το 0-1 να παραμένει και τη μαχητική Επισκοπή να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο «τρίποντο».

Ηρόδοτος: Δημίζας, Γκόμεζ, Βρεττός, Καντέ, Αρναούτογλου, Ρουσσάκης (74′ Αργκιλέσι), Μπαρμπόζα (63′ Γκίνη), Καργιωτάκης (74′ Αποστολίδης), Χαλκιαδάκης, (57′ Κατίδης), Κόρτσαμ, Χατζησάββας.

Επισκοπή: Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τασιουλής, Μπαρμπόσα, Εμποΐ, Τριντάντε, Νταρσίζιο, Τσαβός, Σταθόπουλος, Καραγιάννης, Σουμπασάκης