Συνδεθείτε μαζί μας

ΔΙΕΘΝΗ

Δεσπόζει το «Clasico» σε ένα ματς με φόντο την κορυφή

Η Ατλέτικο Μαδρίτης θέλει να επιστρέψει στις νίκες στην έδρα της φορμαρισμένης Μπέτις 

Ένα πλούσιο αγωνιστικό τετραήμερο υπόσχεται η La Liga, με δυνατές και άκρως ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις για την 30ή στροφή του πρωταθλήματος.

Η αυλαία ανοίγει απόψε (9/4) με το παιχνίδι ανάμεσα στην Ουέσκα και την Έλτσε, μια αναμέτρηση κομβικής σημασίας στη μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες για την παραμονή στην κατηγορία.

Το Σάββατο (10/4), δεσπόζει η… μητέρα των μαχών, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να υποδέχεται την Μπαρτσελόνα στο «Clasico» (22:00). Στην τρίτη θέση οι «μερένχες», διατηρούν αήττητο εννέα αγωνιστικών και βρίσκονται δύο πόντους πίσω από τους δεύτερους «μπλαουγκράνα» και τρεις από την κορυφή.

Από την άλλη, η ομάδα του Ρόναλτ Κούμαν προέρχεται από ένα εντυπωσιακό σερί 19 αγώνων χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα (16 νίκες). Τα τελευταία χρόνια, η Μπαρτσελόνα έχει πάρει τον «αέρα» της Ρεάλ, καθώς στις 12 πιο πρόσφατες επισκέψεις της στη Μαδρίτη σε επίπεδο La Liga, έφυγε με το διπλό στις οκτώ (3 ήττες). Σημαντικές οι απουσίες των Ράμος και Βαράν για την άμυνα των γηπεδούχων.

Την Κυριακή (11/4), η Ατλέτικο Μαδρίτης θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά την εκτός έδρας ήττα από τη Σεβίλλη, ωστόσο αναμένεται να έχει δύσκολο έργο στην έδρα της φορμαρισμένης Μπέτις (22:00). Νωρίτερα, η Βαλένθια φιλοξενεί στο «Μεστάγια» την πέμπτη της βαθμολογίας Ρεάλ Σοσιεδάδ, σε ένα ενδιαφέρον ματς. Τέλος, η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα (12/4), με την τέταρτη Σεβίλλη να φιλοξενείται από τη Θέλτα στο Βίγκο.

Αναλυτικά η 30ή αγωνιστική:

Παρασκευή 9/4

Ουέσκα-Έλτσε (22:00)

Σάββατο 10/4

Χετάφε-Κάντιθ (15:00)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Αλαβές (17:15)
Έιμπαρ-Λεβάντε (19:30)
Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα (22:00)

Κυριακή 11/4

Βιγιαρεάλ-Οσασούνα (15:00)
Βαλένθια-Ρεάλ Σοσιεδάδ (17:15)
Βαγιαδολίδ-Γρανάδα (19:30)
Μπέτις-Ατλέτικο Μαδρίτης (22:00)

Δευτέρα 12/4

Θέλτα-Σεβίλλη (22:00)

Αναλυτικά η επόμενη (33η) αγωνιστική:

Κυριακή 18/4

Οσασούνα-Έλτσε (15:00)
Ρεάλ Σοσιεδάδ-Σεβίλλη (15:00)
Αλαβές-Ουέσκα (17:15)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Έιμπαρ (17:15)
Κάντιθ-Θέλτα (19:30)
Μπέτις-Βαλένθια (19:30)
Λεβάντε-Βιγιαρεάλ (22:00)
Χετάφε-Ρεάλ Μαδρίτης (22:00)


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Περισσότερα για το ΔΙΕΘΝΗ